Egy most megjelent brit felmérés szerint a részmunkaidő foglalkoztatásnak a benne résztvevő egész életére negatív kihatása lehet.
Ez elsősorban abból következik, hogy az így foglalkoztatottak jövedelme csak része a lehetségesnek, és sem az anyagi fellendülést, sem a karrierben való előmenetelt nem teszi lehetővé. Az is általános tapasztalat, hogyha a részmunkaidős visszatér a teljesre, akkor anyagiakban messze nem tart ott, ahol kitérőt nem tett társai - számol be a Sky televízió hírportálja.
Hasonlóan negatív megállapításra jutott egy osztrák felmérés is. Eszerint a részmunkaidőben foglalkoztatottakat inkább veszélyezteti a túlhajszoltság, a kiégés, mint a teljes munkaidősöket. A tanulmány szerint a munkahelyükön heti húsz órát eltöltők között 97 százalék azok aránya, akik kiégéstől szenvednek. A húsz óra ugyanis kevés ahhoz, hogy az érintettek bennfentesnek érezzék magukat, s ez rossz közérzetet eredményez - állapítja meg a grazi egyetem pszichológiai tanszékének tanulmánya.
A brit szakemberek szerint a többség nem azért választja a részmunkaidőt, mert nem vágyik a megbecsülésre, hanem mert a családi elfoglaltság mellett csak ilyen, kis kvalitást igénylő, adminisztratív és szolgáltató területeken végzett álláshoz képesek jutni.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A részmunkaidősöket jobban fenyegeti a kiégés
A cégek rugalmasságát is növeli a részmunkaidős foglalkoztatás
Nem csodaszer a részmunkaidő
Míg korábban az atipikus foglalkoztatási formák közül sok szakember pártolta a részmunkaidőben történő alkalmazást, az elmúlt időszakban mind több, a rendszer negatívumait is feltáró elemzés jelenik meg.