3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem kíván tárgyalni a heti munkaidő csökkentésének mértékéről és idejéről az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldala a pénteki plenáris ülésen, legfeljebb annak elvi feltételeiről.

A szakszervezeti oldal képviseletében Hódi Zoltán szóvivő ugyanakkor határozottan leszögezte: reális célkitűzésnek tartják a törvényes munkaidő 38 órára csökkentését 2006. január 1-jétől, ennek feltételeiről már most meg kell kezdeni a tárgyalást, a végrehajtás ütemezéséről pedig pénteken kellene megállapodást kötni.

Herczog László, a kormányzati oldal képviseletében rámutatott: először is a célt kell kitűzni, aztán a munkaadói érdekképviseletek nyilatkozzanak arról, hogy ez mennyibe kerül a vállalkozásoknak, s mennyiben tudják ezt finanszírozni.

Dávid Ferenc ezzel kapcsolatban megjegyezte: ezt a munkaidő-kiesést ellentételezni kell a vállalkozásoknak, járulékcsökkentéssel vagy más módon. A jóléti intézkedés finanszírozásában szerinte a költségvetésnek szerepet kell vállalnia.

A munkaadói oldal szóvivője fontosnak tartotta tisztázni azt is, hogy múlt év novemberében miért "kötelező" s miért nem "törvényes" munkaidő-csökkentést előkészítő tárgyalásokról írtak alá egyezséget. A kötelező alatt azt értették, hogy egyes ágazatokban a szakszervezetek és a munkaadói képviseletek megegyeznek a szakterületen alkalmazandó, a Munka törvénykönyvében előírtnál kisebb munkaidőről. Ez viszont nem jelenti az országosan a Munka törvénykönyvében előírt 40 órás munkaidő-csökkentését.

A szakszervezetek nevében Hódi Zoltán nem vitatta az ágazati megállapodások jelentőségét a munkaidő-csökkentésben, viszont kijelentette: az országos tárgyalásoknak, megállapodásnak a munkaidő általánosan 38 órára csökkentésére, a Munka törvénykönyve ezzel kapcsolatos módosítására kell irányulnia.

Elmondta: hosszabb távon a munkáltatóknak is érdeke, hogy csökkenjen a munkaidő, s ezzel a munkavállalók leterheltsége.

Dávid Ferenc szóba hozta azt is, hogy a múlt év novemberi megállapodás alapján májusig hatáselemzéseket kellett volna készíteni az általános munkaidő-csökkentésnek az egyes ágazatokra gyakorolt gazdasági hatásáról. Ezek a tanulmányok viszont nem készültek el. Az előkészítettség hiánya miatt javasolta, hogy a témakört vegyék le a pénteki plenáris ülés napirendjéről.

A szakszervezeti, illetve a kormányzati oldal a javaslatot nem fogadta el, így a pénteki plenáris ülés foglalkozik ezzel a témakörrel is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!