Tátrai Tünde, a Corvinus Egyetem szakembere a felmérés eredményét ismertető sajtótájékoztatón kedden elmondta: a megkérdezettek - klasszikus ajánlatkérő közszolgáltatók, az ajánlattevők, a tanácsadók és jogalkotók - többsége a közbeszerzést elnehezítő tényezők közül a felesleges adminisztratív terhek folyamatos növekedését, a jogorvoslatok magas arányát nevezték meg.
A vélekedések szerint a tisztességtelen versenynek kevéssé tud gátja lenni a szabályozás, miközben a piaci folyamatokat közepes mértékben gátolja a közszolgáltatói szektorban.
Tátrai Tünde szerint a hatékonysággal kapcsolatban feltett kérdésekre adott válaszok a szabályozás állandó változására és az intézményrendszer elemeinek tíz év alatt keveset változó gyakorlatára is utalnak.
A hatékonyság növelése érdekében a törvényi szabályozás könnyítését és legkevésbé sem szigorítását emelték ki a válaszadók, hivatkozva a piaci szabályozás egyértelműen túlzott mértékére, de hangsúlyozva a korrupció elleni szigorú fellépés és közbeszerzési kultúra fejlődésének szükségességét. A kutatás szerint a közbeszerzésekben kreatív megoldások alkalmazását lehetővé tevő szabályozás nem tud érvényesülni, a szereplők kockázatkerülő magatartása miatt, ezt erősítik az aránytalanul magas - hirdetményellenőrzési díjak, a megkövetelt közjegyző által hitelesített nyilatkozatok, és igazolások költsége. Ezért a válaszadók szerint a közbeszerzés az innováció gátjává válik.