3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az EU-bővítéssel várhatóan együtt járó munkaügyi, alkalmazási korlátozásokat, a munkaerő szabad beáramlásának átmeneti korlátozását a mostani EU-országokba

"politikai szempontú" elképzelésnek tartja Inotai András, az MTA Világgazdasági Intézetének vezetője.

Megértem a politikai motívumot, ha el nem is fogadom - mondta Inotai az APA hírügynökségnek szerdán. Az EU-országok vonzereje, az ottani érvelés szerint, a nagy bérkülönbségben lenne, ám nem a bér számít, hanem az elkölthető jövedelem, és ebben a vonatkozásban a külföld már nem olyan csábító - magyarázta a magyar közgazdász. Példaként azt említette, hogy Magyarországon a lakások 85 százaléka magántulajdonban van, és ehhez képest "mit ér a magasabb bér Ausztriában, ha a fele azonnal elmegy lakbérre?"

Azt is megemlítette, hogy a nyugat-európai országokban elsősorban jól képzett szakembereket keresnek, és ők már most is könnyen álláshoz juthatnak a számtalan EU-program keretében. Inotai mindazonáltal jó oldalát is látja a várható korlátozásnak. A magyar gazdaságnak jól jön ez, mert nem vagyunk érdekeltek a legjobb munkaerő nyugati exportjában. Jobb, ha a továbbra is a tőke jön Magyarországra - mondta a hírügynökségnek.

Az átmeneti időszakra vonatkozó német és osztrák követelésnek ellentmond számos tanulmány - írta az APA, és német kutatási eredményeket idézett, amelyek szerint az állás végett kivándorolni vágyók száma 1,2-1,8 millióra becsülhető a tíz közép- és kelet-európai tagjelölt országban. Közülük várhatóan 200-250 ezren próbálnák meg is valósítani elképzelésüket Nyugat-Európában az első öt évben, ha a munkaerővándorlás a belépés pillanatától szabad lenne. Ám legföljebb 35-40 százalékuknak, vagyis kevesebb mint 100 ezer embernek lenne reális kilátása munkahelyre öt év alatt. Ez eltörpül ahhoz képest, hogy a legfontosabb célországnak tartott Németországban 38 millió foglalkoztatottak száma. Időszerűbb probléma Inotai András szerint az ingázók ügye, akik már ma is mindkét irányban naponta átkelnek az osztrák-magyar határon. - Ezt szabályozni lehetne - vélte.

Ugyancsak az osztrák hírügynökségnek nyilatkozva Györkös Péter, a külügyminisztérium integrációs főosztályának vezetője megerősítette, hogy a magyar kormány továbbra is elutasítja az átmeneti korlátozást a munkaerő szabad áramlására. - A magyar munkaerő nem fenyeget senkit - mondta Györkös.

A Világgazdasági Intézet vezetője a kivándorlás legfontosabb ellenszerét abban látja, hogy a magyar gazdaság igen jó állapotban van. Ennek dacára nem fukarkodott a kormány bírálatával az osztrák hírügynökségnek adott nyilatkozatában, hiányolva a elmaradt reformokat az adórendszerben, az egészségügyben, az oktatásban, a közigazgatásban, és tartva attól, hogy a szükséges reformok végül egybe fognak esni az EU-ba lépés "megrázkódtatásával".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!