A légitársaság szerint a mérges gázok kiszűrése, mint indok csak kifogás, hiszen a kerozin uniós megadóztatásával "végső soron az uniós politikusok kasszáját hizlalják". A cég szerint a kérdés nem az, meg kell-e adóztatni a kerozint, hanem az, milyen céllal kell ennek megtörténnie.
Az előterjesztés mögött nem valós nemzetközi- és környezetvédelmi okok állnak, hanem sokkal inkább egy egész Európára kivethető új adónem bevezetésének lehetősége, olvasható a közleményben. Az EU pénzügyminisztereinek ehelyett arra kellene energiát fordítaniuk, hogy újragondolják a légitársaságokat sújtó adókat. Példaként említik a Nagy Britanniában alkalmazott, légi utasokat érintő adót is, idézi a légitársaságot az MTI.
Mint ismert, az EU-tagállamok pénzügyminiszterei február közepén az Európai Bizottsághoz küldték további tanulmányozásra a kerozinadóra vonatkozó német-francia elképzelést, amely szerint az így nyert összegből segítik majd az elmaradott országok fejlesztését, illetve a humanitárius segélyprogramokat.
A kerozinadó bevezetésének gondolata a világ legiparosodottabb országait tömörítő "Hetek" február eleji londoni pénzügyminiszteri tanácskozásán vetődött fel.
Francoise Le Bail, az EU-bizottság szóvivője szerint a testület bizonyos feltételek mellett támogatja a kerozin megadóztatását, mert az segítheti a gazdag országok által vállalt kötelezettség betartását, tehát azt, hogy ezen államok bruttó nemzeti jövedelmük 0,7 százalékát fordítsák segélyezésre. Viszont figyelni kell arra, hogy ez ne rontsa az európai légitársaságok versenyképességét.
A kerozint jelenleg nem sújtja adó, és a légitársaságok ellenzik ennek bevezetését. Szerintük nem lenne tisztességes dolog az EU részéről, ha egyedül a légi közlekedést illeti külön terhekkel, hiszen ez a versenyképesség szempontjából hátrányos megkülönböztetést jelentene más szállítási formákhoz képest.
MTI/Menedzsment Fórum
Nem hisz az EU-nak az easyJet
Az easyJet diszkont légitársaság szerint az EU nem volt őszinte, amikor az általa felvetett kerozinadó bevezetése mellett érvelt. A cég szerint ugyanis a terv hátterében a hivatalosan hangoztatottól eltérő indok rejtőzik.