3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Európában a középmezőnyben vagyunk a csokoládéfogyasztást tekintve. A svájciak csoki iránti vágya utolérhetetlen.

Ha csokoládéevésről van szó, akkor a német nyelvterületen élőkkel kevesen veszik fel a versenyt, az egy főre jutó fogyasztást tekintve ugyanis tavaly Svájc, Németország és Ausztria volt az éllovas. Az alpesi ország polgárai ráadásul bő egy kilogrammot rávertek a szomszédjaikra, a helvétek ugyanis fejenként 9 kiló csokit esznek. A dobogó második és harmadik fokán holtversenyben áll az Euromonitor statisztikái szerint Németország és Ausztria, mindkét országban 7,9 kilogrammot eszik meg átlagosan mindenki az édességből. A fenti két országtól minimálisan van csak leszakadva az Egyesült Királyság, illetve Írország, mindkét helyen 7,5 kilogrammos fogyasztást regisztráltak a kutatók.

Miközben a csokoládéfogyasztás kultusza egyértelműen Európában a legnagyobb, érdekesség, hogy a kontinensen megfigyelhető egy észak-déli határvonal. A mediterrán vidéken meglehetősen visszafogott az egy főre jutó fogyasztás, hiszen a legédesebb szájú görögök is csak 2,6 kilót esznek meg fejenként, míg az olaszok (2,4 kg), a spanyolok (2 kg), vagy a portugálok (1,1 kg) még ennél is kevesebbet.

Ezzel szemben a norvégok (6,6 kg), az észtek (6 kg), a svédek (5,4 kg), a finnek (5,3 kg) és a belgák (5,2 kg) is öt kilónál többet fogyasztanak fejenként. Európában viszonylag nagy fogyasztónak számítanak az oroszok és a kazahok is, hiszen mindkét országban minden lakos 5,3 kiló csokit eszik meg évente átlagosan. A nagyobb országok közül Franciaországot érdemes még kiemelni, ahol 4,2 kilós értéket mértek az Euromonitor szakértői.

Az említett észak-déli határ esetében Magyarország a határon fekszik, bár a 2014-es fogyasztásunkat nem publikálták, de egy évvel korábban 3,9 kilogrammos átlagérték adódott.

Ha Európán kívülre tekintünk, akkor az angolszász országokban tapasztalható még jelentős csokifogyasztás, hiszen Ausztrália 4,9 kilógrammal büszkélkedhet, míg az USA polgárai 4,6 kilónyit küldenek a gyomrukba.

Ha az édességre költött összegeket nézzük a svájciak, akkor is verhetetlenek, hiszen fejenként 255 dollár értékben vesznek csokoládét, míg a második norvégok 200 dollárt költenek az édes élvezetekre évente. Érdekesség, hogy míg az amerikaiak mennyiségben a svájci felét fogyasztják, az édességre fordított összeg jóval kisebb, hiszen alig több, mint az ötöde, 55,7 dollár.

Az édességgyártók számára egyébként a fejlődő piacok tűnnek a legvonzóbbnak. Kínában, Indiában vagy éppen Indonéziában az étkezési kultúrában "ismeretlen” a csokoládéfogyasztás, ami tükröződik a néhány dekagrammos átlagfogyasztásban is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!