Tóth Boldizsár, a Nemzetközi Vállakozók Szövetségének elnöke közel száz olyan hús- és építőipari dolgozóról tud, akik az elmúlt hónapokban ajánlatot kaptak német vállalatoktól. A megbélyegzett magyar munkások éltek is a lehetőséggel, jóllehet így mintegy 20 százalékkal kevesebbet keresnek, mint korábban a magyar cégek alkalmazottaiként.
[ajanlo=538][igazitas=right/]A vállalkozási szerződések alapján kinn dolgozó magyar vállalkozások közül sokat tb-csalással és embercsempészettel vádoltak meg a német hatóságok. Engedély nélküli munkást nem találtak, sőt azóta két német tartományi bíróság is megállapította, hogy jogszerűtlenek voltak a vizsgálatok.
A SoKo Bunda hullámai mind a mai napig nem ültek el. Az egyik érintett cég magyarországi irodájában ezen a héten tartottak házkutatást, mivel tavasszal tévedésből rossz címre mentek ki a német felkérésre akcióba lépett magyar nyomozók - mondta Tóth Boldizsár.
Az ügyben kormányközi vegyes bizottság alakult, és az Európai Parlament is foglalkozik a kérdéssel. A lehetetlen helyzetbe hozott magyar vállalkozók és a kiutasított dolgozók a nyár folyamán tüntetést tartottak a budapesti német nagykövetség előtt, ám akkor átadott petíciójukra azóta sem kaptak választ.
A nagykövetség sajtóosztályán lapunk kérdésére közölték: továbbították a petíciót a berlini illetékeseknek, és válasz is érkezett, csak nem írásban, hanem államtitkári szintű egyeztetés formájában. A Nemzetközi Vállalkozók Szövetsége hamarosan Strasbourgban, az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt is panaszt tesz a zaklatások miatt - olvasható a Világgazdaságban.