A nők aránya jelenleg 12 százalék az uniós központú tőzsdei cégek felügyelőbizottságaiban. Törvényi szabályozás nélkül "akár 50 évig is eltarthat", mire jelentős javulás következik be ezen a területen - idézett a német üzleti lap a bizottság úgynevezett zöld könyvéből, amelyet kedden mutat be Michel Barnier, a belső piaccal és a szolgáltatásokkal foglalkozó európai biztos.
Az EB tanulmánya szerint "vitathatatlanul pozitív hatásokkal" járna, ha a nők nagyobb teret nyernének a cégek felsővezetésében. A vállalatok csak így használhatják ki igazán a személyzeti állományban meglévő tehetséget. A nők a férfiaknál gyakrabban vennének részt a felügyelőbizottsági üléseken, "másmilyen vezetési stílust" alkalmaznának és emelnék a "vállalat kollektív intelligenciáját", így javulna az egész cég teljesítménye - érvel a bizottság tudományos felmérésekre hivatkozva.
Az EB egyebek mellett javasolja azt is, hogy korlátozzák az elvállalható pozíciók számát. "A felügyelőbizottsági mandátumok számának limitálása egyszerű módszer annak biztosítására, hogy a bizottsági tagok kellő időt szentelhessenek a feladatok ellátására" - áll a javaslatban, amely szerint fejenként legfeljebb 3 cégnél lehetne felügyelőbizottsági tagságot vállalni. Brüsszel így a tagállami gyakorlatnál jóval szigorúbb rendszert szorgalmaz, Franciaországban például 5, Németországban pedig akár 10 különböző bizottságban is lehet dolgozni.
A zöld könyv az EB álláspontját rögzíti a vállalatirányítással összefüggő kérdésekben, célja pedig a konzultáció megindítása a felvetett témákról. Heves vita várható több területen, a kötelező női kvótát például 100 felső vezetőből 82 elutasítja, 78 pedig úgy véli, hogy a normatív megközelítés helyett a "tartsd be, vagy magyarázd meg" elvet kellene érvényesíteni, vagyis a cégeknek meg kell hagyni a választás lehetőségét, hogy betartják-e a kvótát, vagy indokolják, hogy miért nem így tesznek - írta a Dow Jones hírügynökség hétfőn az Allen & Overy nemzetközi ügyvédi iroda felmérésére hivatkozva.
MTI