2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Női kvóta bevezetését javasolja az Európai Bizottság (EB) a tőzsdén jegyzett vállalatok felsővezetésében - írta hétfőn a Handelsblatt.

A nők aránya jelenleg 12 százalék az uniós központú tőzsdei cégek felügyelőbizottságaiban. Törvényi szabályozás nélkül "akár 50 évig is eltarthat", mire jelentős javulás következik be ezen a területen - idézett a német üzleti lap a bizottság úgynevezett zöld könyvéből, amelyet kedden mutat be Michel Barnier, a belső piaccal és a szolgáltatásokkal foglalkozó európai biztos.

Az EB tanulmánya szerint "vitathatatlanul pozitív hatásokkal" járna, ha a nők nagyobb teret nyernének a cégek felsővezetésében. A vállalatok csak így használhatják ki igazán a személyzeti állományban meglévő tehetséget. A nők a férfiaknál gyakrabban vennének részt a felügyelőbizottsági üléseken, "másmilyen vezetési stílust" alkalmaznának és emelnék a "vállalat kollektív intelligenciáját", így javulna az egész cég teljesítménye - érvel a bizottság tudományos felmérésekre hivatkozva.

Az EB egyebek mellett javasolja azt is, hogy korlátozzák az elvállalható pozíciók számát. "A felügyelőbizottsági mandátumok számának limitálása egyszerű módszer annak biztosítására, hogy a bizottsági tagok kellő időt szentelhessenek a feladatok ellátására" - áll a javaslatban, amely szerint fejenként legfeljebb 3 cégnél lehetne felügyelőbizottsági tagságot vállalni. Brüsszel így a tagállami gyakorlatnál jóval szigorúbb rendszert szorgalmaz, Franciaországban például 5, Németországban pedig akár 10 különböző bizottságban is lehet dolgozni.

A zöld könyv az EB álláspontját rögzíti a vállalatirányítással összefüggő kérdésekben, célja pedig a konzultáció megindítása a felvetett témákról. Heves vita várható több területen, a kötelező női kvótát például 100 felső vezetőből 82 elutasítja, 78 pedig úgy véli, hogy a normatív megközelítés helyett a "tartsd be, vagy magyarázd meg" elvet kellene érvényesíteni, vagyis a cégeknek meg kell hagyni a választás lehetőségét, hogy betartják-e a kvótát, vagy indokolják, hogy miért nem így tesznek - írta a Dow Jones hírügynökség hétfőn az Allen & Overy nemzetközi ügyvédi iroda felmérésére hivatkozva.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!