2010 végén 23.417 ilyen cég működött országszerte, míg 2009 decemberében csupán 21.548; igaz, a 2009-es 803-ról tavaly 1.024-re nőtt az e területen felszámolás alá vont vállalkozások száma.
A Gazdaság.hu csütörtöki írása szerint a vendéglátásban foglalkoztatottak száma folyamatosan emelkedik: az ágazatban 2009 végén hivatalosan 66.400 főt foglalkoztattak, ez a szám 2010 végére 25 százalékkal, 83.000 ezer főre nőtt.
Szatmáryné Jähl Angéla, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) turizmus-vendéglátás osztályának elnöke a Gazdaság.hu-nak úgy vélekedett: a létszámnövekedés mögött az élőmunka terheinek csökkentése áll, a cégek igyekeznek igénybe venni például a munkanélküliek foglalkoztatásával járó járulékkedvezményeket, és nagymértékben nőtt a részmunkaidős foglalkoztatás aránya is.
Az Opten céginformációs szolgáltató adatbázisára hivatkozva az írás kiemeli azt is, hogy 2007-hez képest tavaly csaknem megduplázódott a cégalapítások száma.
Szatmáryné Jähl Angéla a Gazdaság.hu-nak elmondta: tapasztalataik szerint miközben a közüzemi étkeztetők száma emelkedik, a szabadpiaci vendéglátók helyzete nagyon nehéz. A közüzemi étkeztetők előre kiszámítható kereslettel tudnak kalkulálni, de az elmúlt időszakban megnövekedett energia- és alapanyagárak miatt a fogyasztók nehezen tolerálják az áremelést, így jellemzően a haszonkulcs csökkenésében csapódnak le a negatív folyamatok.
A nem elég tőkeerős vagy stabil vendégkörrel nem rendelkező vállalkozások régiótól függetlenül könnyen tönkremennek.
A szakember szerint rövid távon segítséget jelentenek a szakmának az országos és helyi rendezvények: a fesztiválok, a több napos programok, a gasztronómiai és kulturális események, így ezekből többre lenne szükség.
MTI