Az életszínvonalukkal elégedettek aránya a magyar lakosságon belül újra ugyanakkora, mint 1991-ben - hozta nyilvánosságra felmérésének eredményét a GfK Piackutató Intézet kedden.
A megkérdezettek 22 százaléka ítéli meg egyértelműen pozitívan saját helyzetét, ez az arány megegyezik a tíz évvel ezelőttivel. A magyarországi felnőtt lakosságot reprezentáló 1000-1000 fő személyes megkérdezésével januárban, februárban és márciusban folytatott vizsgálat során családja gazdasági helyzetéről a válaszadók egyharmada nyilatkozott mindent egybevetve elégedetten, szemben a korábbi évek 19-24 százalékos mutatójához képest.
A jelenlegi megítélés az 1990-es évek közepéhez képest javuló trendet jelez. Ha árnyaltan vizsgáljuk a képet, akkor az adatok azt mutatják, hogy a megkérdezettek 5 százaléka határozottan elégedett az életszínvonalával. További 17 százalék mondja azt, hogy sokat elért az életben és 47 százalékot tesznek ki a mérsékelten elégedettek.
A megkérdezettek családjuk anyagi helyzetét 1992-ben ítélték meg leginkább borúlátóan. Akkor 20 százalékuk volt némileg elégedett, 47 százalékuk elégedetlen, sőt 33 százalékuk nagyon elégedetlen.Ezzel szemben idén a pozitívan vélekedők 33 százaléka mellett a nem elégedettek aránya 44, míg a nagyon elégedetleneké 23 százalék.
A GfK Hungária szerint a közép-kelet-európai térségben az életszínvonal megítélése javul Csehországban és Lengyelországban is. Stagnáló vagy némileg csökkenő tendencia tapasztalható Ukrajnában, Romániában, Bulgáriában és Oroszországban. Az idén először végeztek életszínvonallal kapcsolatos kutatást Horvátországban és Szlovéniában. Horvátországban a magyarországinál valamivel kedvezőtlenebb képet adnak a mutatók, Szlovéniában a legelégedettebbek a lakosok, hiszen a megkérdezettek 78 százaléka pozitívan nyilatkozik az életszínvonaláról.
Nőtt az életszínvonalukkal elégedettek aránya
Az életszínvonalukkal elégedettek aránya a magyar lakosságon belül újra ugyanakkora, mint 1991-ben.