3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mára igen gyakorivá vált, hogy az üzleti levelezések egy részét a menedzser saját maga végzi. A stílustalan, hibás levél a partnerek véleményét jelentősen befolyásolhatja, végső soron akár közvetlen hatása is lehet. A tanulmány összeállítója a leggyakoribb hibákra hívja fel a figyelmet!

b) Állapotjelzés Az eredmény jelzésének csupán altípusa az állapot jelölése, amely a lenni + -va, -ve igeneves kifejezéseknek jóval kisebb hányadára terjed ki, mint a nyelvművelők hirdették és hirdetik. Az idetartozó állapotjelző kifejezésekkel jelölhetem egyrészt a fizikai állapotot: ki van sütve, föl van forralva, ki van száradva, ki volt merülve, be volt rúgva, másrészt a lelki állapotot: meg volt tébolyodva, meg vagyunk elégedve, halálra van rémülve. Ennek a szűkebb körű típusnak alapján szerkesztették meg a nyelvművelők a lenni + va, -ve igeneves szerkezet használatának a szabályát.

c) A cselekvés intenzitásának fokozása Tipikus magyar kifejezésmód, amely egyetlen más nyelvben se található meg. Példák: "Amit én csinálok, az meg van csinálva." Értsd: jól meg van csinálva. - "Ha ő eltesz valamit, akkor az el van téve." Értsd: nehéz megtalálni. - "Akit az Isten ver, az meg van verve." Értsd: szörnyen, keservesen.

d) A mondanivaló színezése, tömörítése Gyakori eset, hogy a szerkezetben az igenév a mondanivaló szempontjából nem lényeges elem, csupán színezésre, kiegészítésre szolgál. Például: "A bögre csordultig volt töltve"; "A szobor egyetlen márványtömbből van alkotva" ; "Mind a négy sarkába babám neve van varrva"; "A szeme vörösre volt sírva." A közlő elsősorban azt akarja mondani, hogy a szeme vörös volt. Tömören közli ennek az okát is: a sírástól volt vörös.

e) A mozgás befejezettségének jelölése Egyes nyelvművelők azt állították, hogy a mozgást, helyváltoztatást jelentő igék nem alkothatnak igeneves szerkezetet. Ha azonban az élő nyelvet vizsgáljuk, ez az állítás megdől. Például: "De lám, mintha ördög volna belé bújva" (Arany: Toldi); "Feje a vállára van billenve" (Gárdonyi: A láthatatlan ember); "A kertben találtam meg, rá volt borulva a kerítésre"; "A bor egy csöppig ki volt folyva"; "A fa alól szedtem föl, le volt esve."

f) Egyéb funkciók Az összefoglaló cím alá különféleképpen csoportosítható kifejezések tartoznak. Csak néhányat említek közülük:

  • Állandó kifejezések. - Ilyen esetekben a határozói igenevet sem ragozott igével, sem egyéb módon nem helyettesíthetjük. Példák: "Adva van egy derékszögű háromszög"; "Találgatásokra vagyunk utalva"; "Napjai meg vannak számlálva"; "Jó órában legyen mondva"; "Tétlenségre vagyunk kárhoztatva"; "Ki van rá rúgva"; "Sok szenvedésnek lesztek kitéve."

  • Valamely tárgy esetleges helyének és odajuttatásának megjelölése. Például: "Nyitva volt az ajtó, azaz nem is nyitva, hanem a sarkából messze kihajítva" (Arany: Toldi szerelme); "Alig találtam meg a cipőm, oda volt dobva a sarokba"; "Nem tudtam elérni, a legfelső polcra volt lökve."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!