A közlemény szerint az egy hónappal korábbihoz képest a múlt év decemberében mérséklődött a felszámolások számának emelkedési üteme, a végelszámolások és az új vállalkozások száma pedig abszolút értékben el is maradt az egy évvel korábbitól.
Az ország összes vállalkozását tekintve azonban az építőipar átlag alatti felszámolást szenvedett el, hiszen az összágazati átlag 17 százalék. Az építőipar szempontjából a múlt évet tekintve december volt "az év második legkevesebb bedőlést eredményező hónapja": csak 244 céggel szemben tettek közzé felszámolási eljárást, amiben feltehetőleg szerepet játszott az ünnepek miatti kevesebb munkanap és a cégbírósági szabadságolások is - vélekednek az Opten Kft-nél.
A felszámolásokkal szinte megegyező ütemben nőtt az új vállalkozások aránya az ágazatban. A múlt évben a 2009-hez képest mért 14,7 százalékos növekedés 5.783 új építőipari cég megalapítását jelentette. A tavaly december végi adatok szerint azonban folytatódott az október-novemberi csökkenő tendencia, hiszen az előző év decemberéhez képest a cégalapítások aránya 8,2 százalékos csökkenést mutattak.
A 2010-ben végelszámolás alá vont 2.183 vállalkozás 4 százalékkal több mint egy évvel korábban. A decemberi adatokat összehasonlítva az előző évivel azonban éppen ellenkező irányú volt a trend: 25 százalékkal kevesebb végelszámolás indult, mint 2009 utolsó hónapjában.
"A végelszámolások csökkenését korántsem lehet pozitív trendként értékelni. A magas felszámolási arány mellett a folyamat inkább arra vall, hogy az ágazat szereplői közül sokan már meg sem kísérelnek tisztán, adósságok nélkül kiszállni a gazdaságból, hanem, talán végső elkeseredésükben, a végsőkig igyekeznek működtetni cégüket, még a reális fenntarthatósági határon túl is" - idézik Csorbai Hajnalkát, az Opten stratégiai igazgatóját a közleményben.
MTI