
Néhány hét alatt óriási sikert aratott - az egyébként kitalált - Pherotones nevű cég, amely azt hirdette, hogy bizonyos csengőhangok használata során az ellenkező neműeknél komoly hódítások érhetők el. Mindezt alátámasztandó egy szintén a cég marketingeseinek agyából kipattant orvost (Dr. Myra Vanderhood) rendeltek. A látszólag létező cég 250 ezer dollárnak megfelelő marketing költségvetéssel kampányolt. A fake cég mögött mindazonáltal egy feltörekvő vállalat, az Oasys Mobile áll, amely azt tűzte ki, hogy lehetőleg viszonylag kis költségvetéssel minél több 18-24 év közötti fiatalt érjen el. A hirdetések tervezését és lebonyolítását a McKinney & Silver nevű ügynökség végezte, amely az akció sikerét az úgynevezett vírus (viral) marketingre alapozta.
A viral marketing a reklámozás területének egyik újabb ága, noha magát a mechanizmus már jóval azelőtt is alkalmazták, hogy a marketing eszköztárába bekerült volna ez a forma. Noha kétélű fegyvernek tartják a szakértők, amennyiben sikerre visznek egy ilyen kampányt, az a legköltséghatékonyabb hirdetési forma. A vírus elnevezés a hatásmechanizmus alapján jött, hogy a potenciális célcsoport egyes egyedeit tudatukon kívül "megfertőzik" a termék vagy szolgáltatás bizonyos tulajdonságait közvetítő és a későbbiekben vásárlást generáló gondolattal. A viral marketing kampány lényegileg arra épül, hogy a célcsoport véleményformálóit oly módon győzik meg a termék vagy szolgáltatás erősségeiről, hogy a célszemély nincsen tudatában az információt átadó személy céges vagy ügynökségi kötődésének.
A hirdetések és a weboldal mellé egy rövid filmet is készítettek amelyet a neten több helyen elhelyeztek amely azt támasztotta alá, hogy milyen hatása van a Pherotone-nak. Az ügynökség még arra is figyelmet fordított, hogy a kampány indulása előtt a Wikipedián egy bejegyzést helyezzenek el, amely hitelesebbé teheti az általuk kreált történetet. A kampány az első visszacsatolások alapján óriási sikerrel "fertőz", a múlt héten például az egyik, blogokat rangsoroló site, a Technorati szerint a leglátogatottabb 10 százalékban van a Pherotone.
Ugyan a kamu termék mögött meghúzódó cég többek szerint etikailag kifogásolható, ám a hirdetés sikere elvitathatatlan, amely újabb és újabb cégeket indíthat el ezen az úton. A szóbeszédre alapozott marketing (buzz marketing) lehet a következő időszak egyik legnépszerűbb BTL eszköze valószínűsíti néhány szakember. Az optimista jóslatok beteljesülése nem egyik napról a másikra fog megtörténni, ám figyelemre méltó, hogy a hirdetők 80 százaléka vizsgálja mi módon lehetne a fogyasztókat a szájmarketinggel is a vásárlásra ösztönözni. A Advertising Age című marketinges szaklap az ilyen költéseket éves szinten 100-150 millió dollárra teszi, miközben az összeg évről évre nő.