3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági élet szereplői lépten-nyomon hangoztatják a szakképzés problémáit. Most úgy tűnik, összefognak és a tettek mezejére lépnek. Mindez persze elemi érdekük, mivel a munkaügyi tárca elemzése szerint a hazai vállalkozások 17 százaléka nem talál megfelelő munkaerőt, s ezeknek a cégeknek a fele hiába keres szakmunkásokat - írja a Világgazdaság.

A kamara a választások után azonnal megküldte a miniszterelnöknek a javaslatait, illetve hogy milyen feladatokat tudnának felelősen vállalni a szakképzés terén a következő időszakban. Ezek között egyebek mellett szerepel a tanulószerződés intézményrendszerének további kiszélesítése, ez ugyanis elősegítheti a szakképzés vonzerejének növelését, illetve a munka világába történő átmenetet. A kamara szerint a mostani 25 ezres szintről negyvenezer fölé kellene például emelni a tanulószerződések számát.

Bihall Tamás, az MKIK oktatási és szakképzési kollégiumának elnöke úgy véli, ahhoz, hogy a kis- és középvállalkozások képzési hajlandósága növekedjen, adminisztrációs terheik pedig csökkenjenek ezen a téren, indokolt lenne az átalánydíjas elszámolás mértékét a jelenlegi minimálbér másfélszereséről a háromszorosára emelni.

VOSZ: hatékonyabban kell az uniós forrásokat felhasználni

A gazdasági szereplők is nyitottak a markánsabb feladatvállalásra. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elsősorban az uniós források szakképzés-fejlesztéséhez rendelkezésre álló EU-s források hatékonyabb felosztását szorgalmazza. Célszerű lenne, ha a 2007-2013-as időszakban már nem az irányító hatóság vagy a minisztérium döntené el, hogy milyen képzésekre jut forrás, hanem a vállalkozások igénye érvényesülne, vagyis a tényleges piaci szükségletekre jutna elegendő pénz - hangsúlyozta a Világgazdaságnak Sepsi Zsigmond, a VOSZ oktatási és szakképzési szekciójának elnöke.

Az MKIK és a VOSZ véleménye megegyezik abban, hogy gyorsan elvégezhető, gyakorlatorientált képzések nélkül a gazdaság képtelen szert tenni megfelelő szakembergárdára, ehhez viszont a felnőttképzés és a szakképzés stratégiájának összehangolása kell.

A versenyszférából érkező javaslatok egy része összecseng a kormány 2005 és 2013 között meghatározott szakképzés-fejlesztési stratégiájával. Ebben többek között pályakövetési rendszer bevezetésével, nívódíj alapításával, a térségi integrált szakképző központok működtetésével szeretnék javítani a szakképzés helyzetét - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!