2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-bővítés óta több mint a kétszeresére - Magyarország esetében több mint a háromszorosára - emelkedett az új EU-tagállamokból érkező hallgatók száma a brit egyetemeken, amelyeknek ez komoly bevételkiesést okoz - áll a brit állami egyetemek felvételi statisztikáit kezelő hivatal (UCAS) most közzétett jelentésében.

Az összegzés szerint tavaly összesen 2422 diák iratkozott be a brit egyetemekre a tíz új EU-tagállamból az egy évvel korábbi 1045 után. A brit egyetemekre felvett magyarok száma a 2003-ban regisztrált 36 főról 2004-ben 119-re nőtt; a lengyel elsőévesek létszáma 85-ről 499-re emelkedett.

[ajanlo=47][igazitas=left/]Mivel az EU-tagországokból érkező hallgatók "hazaiaknak" minősülnek, most már az új tagállamokból felvettek is ugyanazt a csökkentett, tanévenkénti 1150 fontos összeget fizetik, mint a brit hallgatók; az unión kívülről érkezők viszont a teljes tandíjat kötelesek megtéríteni, ez meghaladhatja a 20 ezer fontot. A cambridge-i egyetemnek - a csütörtöki The Timesban idézett saját becslése szerint - évente 1 millió font kiesést okoz az EU-bővítés.

A helyzet 2006-tól tovább bonyolódik, hiszen az akkor életbe lépő új brit felsőoktatási finanszírozási rendszerben a brit és az uniós hallgatóktól beszedhető legmagasabb tandíj évente ugyan 3 ezer fontra nő, vagyis egy hároméves alapképzés 9 ezer fontba fog kerülni, de ennek törlesztését csak a diplomázás után kell elkezdeni, akkor is csak abban az esetben, ha a végzett hallgató éves jövedelme már elérte a 15 ezer fontot (5,3 millió forint). Az új EU-tagállamokban azonban az éves átlagkereset nem haladja meg a 4 ezer fontot - áll a csütörtöki The Timesban.

A világ legpatinásabb egyetemeként nyilvántartott oxfordi éppen a héten közölte, hogy krónikus alulfinanszírozottsága és ebből eredő súlyos veszteségei miatt kénytelen lesz a hazaiak rovására mind több, teljes tandíjat fizető külföldi diákot felvenni. Az intézmény évente csaknem 100 millió font (35 milliárd forint) hiánnyal küszködik az oktatás és a kutatás elégtelen állami finanszírozása miatt, és a veszteséget gyakorlatilag csak a kiadóvállalat, az Oxford University Press bevétele fedezi.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!