3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A versenyszféra és az non-profit szféra érdekes találkozásánál elkerülhetetlen egy új sajátságos jellemzőkkel bíró kevercs létrejöttével szembesülnünk: kezdjünk barátkozni hát a PA-HRM (Public Administrational Human Resource Management) fogalmával és egyre bővülő mögöttes tartalmaival!

Az eltakart igazság feltűnése az alkalmazási szakaszban bármelyik oldalról a másik fél elégedetlenségét, a létrejött munkakapcsolat szakadását eredményezheti, azaz megint kilyukadtunk a megismételt kiválasztási folyamahoz, az azzal járó költségterhekkel együtt...

Az átgondolt személyzetutánpótlási stratégiát tehát megfontolt kiválasztási szempontrendszerrel kell ötvözni. Miután jelenleg több országos hatáskörű szerv kiválasztási politikája elavult, kézenfekvőnek kínálkozik a megoldás: versenyszféra (és módszerei) felé kell fordulniuk, és ez a rövidke cikk második lényege.

Az outsourcing a HRM területén a versenyszférában is elterjedt, nem véleltenül. Egy kívülálló cég azonkívül, hogy megvan a hiányzó kompetenciája, az imént vázolt win-win konstrukciót saját függetlenségével garantálja. Mindkét oldal szempontjait figyelembe tudja venni, így az optimalizáció elérhető közelségbe kerül.

A történet azonban nem ennyire egyszerű. Az IBM példája óta tudjuk, hogy a teljes humánerőforrás kihelyezése a lojalitást mérhetően csökkenti (bizonyos esetekben meg is szünteti). Ezt ismerve viszont már kérdéses a teljes kihelyezés, hiszen feltételezhető, hogy a lojalitást feláldozzuk a szakmaiság oltárán.

Problémát jelent, hogy a humánerőforrás-vezetőt gyakorta még mindig nem szakmai kvalitásai alapján, hanem egyéb kontraszelektáló kritériumok (személyes kapcsolat, pártnyomás, hagyomány stb.). Ez a jelenség, kifejezetten irracionális figyelembe véve, hogy kvalifikált emberi erőforrás menedzserek egyre szélesebb köre kerül ki a felsőoktatási intézményekből és életüket rögtön pályaelhagyóként kezdik.

Ezek fényében a megoldási variánsok a következőképp festenek:

1.) Válogassunk a még megfizethető - piacképes ismeretekkel bíró, frissen végzett humánerőforrás gazdálkodók közül.

2.) Az utánképzés lehetőségét szem előtt tartva készítsük fel a közigazgatási emberi erőforrás menedzsereket. (Ennek legkevésbé tekintélyromboló módszere a távoktatás.)

3.) Végül, ha az első két út nem járható, ne szégyelljük outsource-olni" ezt a feladatot mindaddig, míg egy nagyobb menedzser-szemléletű átvilágításon keresztül nem jutottunk.




A szerző Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem - Államigazgatási Kar - Közigazgatás-Szervezési és Urbanisztikai Tanszék munkatársa


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!