"A ritkaföldfémek felhasználásának jelenlegi ütemét tekintve nem kell sok időnek eltelnie ahhoz, hogy kimerüljenek a világ készletei" - hangoztatta Csen, azzal, hogy Kína reméli: Japánnal és más országokkal együttműködésben találhatnak alternatív anyagokat, vagy megoldást az újrahasznosításra.
Kína a közelmúltban megszigorította a ritkaföldfémek rendkívül környezetkárosító kitermelését, átszervezte az iparágat és az exportkvóta csökkentésével korlátozta a kivitelt. Ezzel félreérthetetlen jelzést küldött exportpiacainak, különösen Japánnak, Európának és az Egyesült Államoknak, ahol az elektronika, vagy az autógyártás nem nélkülözheti ezeket az ásványi anyagokat. Az érintett államok máris újabb lelőhelyek feltárásába kezdtek, például Mongóliában, Vietnamban és Indiában.
Az elmúlt évben január és november között 35 ezer tonna ritkaföldfém hagyta el Kínát, 14,5 százalékkal több mint, egy évvel korábban. A kivitel 86 százaléka Japánba, az EU-ba és az Egyesült Államokba irányult.
Kína a ritkaföldfémek legnagyobb exportőre a világon, a teljes nemzetközi kereslet 90 százalékát elégíti ki, miközben a Föld ismert készleteinek csak mindössze az egyharmadával rendelkezik.
MTI