A német kereskedelmi és iparkamara adatai szerint ez megfelel az elmúlt évek outsourcing trendjeinek. Az idén mintegy 50 ezer német munkahely kerül külföldre. A Németországban leépített álláshelyek 43 százaléka kelet-európai államokba vándorol, Kínába a kitelepített állások 37 százaléka kerül.
A munkahelyek kitelepítése leginkább a német fémipart, az elektrotechnikai ipart és a textilágazatot érinti. A németek kétharmada szerint a nagy német cégeknél zajló munkahely-csökkentések, munkahely-kitelepítések, illetve elbocsátások elsőszámú oka a nyereség maximalizálására való törekvés. Csak 24 százalék vélekedik úgy, hogy ezek a lépések elsősorban a cégek jövőjét hivatottak biztosítani - derül ki a német dpa hírügynökség megbízásából végzett, reprezentatív mintavétellel készült közvélemény-kutatásból.
A 45-54 éves korosztályban a vizsgálat eredménye különösen egyértelmű: ebben a csoportban 77 százalék van arról meggyőződve, hogy a cégek mindenekelőtt nyereségük maximalizálására törekszenek. A 18-24 éves korcsoportban 32 százalék a cég fennmaradásának biztosítását tartotta a kiszervezések és elbocsátások elsőrendű indokának.
(MTI)
Kapcsolódó anyagok
Uniós vita a vállalatok kelet-európai termeléskihelyezéséről
Az offshore outsourcing üzleti modelljei
Kívül tágasabb
Régiónk lehet a német munkahelyek célállomása
Egy 8 ezer német cég bevonásával végzett vizsgálat szerint a német vállalatok a következő három évben - 2007 végéig - összesen 150 ezer munkahelyet terveznek külföldre telepíteni.