A március 30-án tartandó közgyűlésen fogják tárgyalni az FTC 2016. évről szóló éves beszámoló tervezetét, melyet az egyesület honlapján is közzétettek. Ez alapján kijelenthető, hogy három éve nem volt olyan jó éve a Fradinak mint tavay. Amellett ugyanis, hogy 2011 óta (eddig érhetőek el beszámolók visszamenőleg) egyszer nem látott, rekord árbevételre tettek szert, sikerült nyereségesen is gazdálkodnia az FTC-nek.
A beszámoló szerint összesen 2,5 milliárd forint árbevétel folyt be a kasszába 2016-ban az előző évi 1,1 milliárd után. Az, hogy pontosan milyen tételeknek köszönhetően sikerült több, mint a duplájára növelni a bevételt, nem derül ki a közzétett dokumentumból. Mindenesetre ez azt is jelenti, hogy
napi 6,924 millió forint árbevétele volt a Fradinak 2016-ban, míg egy évvel korábban még "csak" 3,1 millió.
Az értékesítésből származó árbevétel mellett még az egyéb bevételek is látványosan megugrotta, a korábbi 1,38 milliárd után valamivel több mint 2 milliárdra tettek szert. Ez főként a támogatások növekedésének köszönhető, hiszen a 2015-ös 1,2 milliárd után 1,8 folyt be most a Fradihoz. Ebből közel 830 millió forintot tekinthetünk közpénznek, hiszen az államháztartáson belülről érkezett az egyesülethez:
- 766 millió forint közvetlenül a központi költségvetésből,
- 80 millió pedig helyi önkormányzati költségvetési támogatás.
A támogatások fennmaradó része pedig egyéb gazdálkodóktól érkezhetett a "közpénz jellegét elvesztő" TAO, illetve közvetlen támogatás formájában. A korábbi évek beszámolóiból tudjuk, hogy a Hungarocontrol KFt. rendszeres támogatója az egyesületnek, ugyanúgy, ahogy az OPAL Tartálypark Kft. is. 2015-ben már a Market Építő Zrt. is beszállt a közvetlen támogatók közé 140 millió forinttal. Így nem lennénk meglepve, ha a beszámoló és a közhasznúsági jelentésben idén is ugyanezen gazdasági szereplőket találnánk.
A 4,5 milliárd forintos összes bevétel mellett az egyesületnek 4,4 milliárdos ráfordítása volt, melyből az anyagjellegűek teszik ki a nagyobb részt, közel 2,9 milliárd forintot. Emellett még 451 milliót számoltak el személyi jellegű ráfordításként és 987 milliót az egyéb ráfordítás soron tüntettek fel.
Végeredményben sikerült 2013 után újra nyereséget kimutatni a beszámoló tervezete szerint, 64,2 millió forintot. 2011 óta egyébként ez volt a harmadik nyereséges éve az egyesületnek.
mfor.hu