A jelentés szerint ez év első három hónapjában a csődök száma gyakorlatilag megszűnt, a 2484 felszámolás 12,3 százalékkal, míg az 1673 végelszámolás 15 százalékkal haladta meg a múlt évi bázis időszakét. A 2007. I. negyedévi adatokat összevetve az elmúlt tizenegy esztendő adataival megállapítható, hogy a különböző típusú eljárások összes száma ebben az évben eddig a legmagasabb.
A fellendülés néhány országban az erősödő fogyasztás következménye, ami a privátcsődök számának masszív emelkedéséhez vezetett. Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott tíz államban 2006-ban az előző évhez képest összességében átlagosan 8,1 százalékkal nőtt a vállalati csődök száma. Az eljárások száma 2005-ben összesen 18 215, míg 2006-ban 19 682 volt.
Magyarország a 9447-es felszámolási eljárással sereghajtó volt a tizek között, ám itt regisztrálták a legnagyobb arányú, több mint 18 százalékos növekedést, mely az összes eljárások számának csaknem fele.
A közlemény utal arra, hogy az USA-ban mind a privát, mind a vállalati csődök száma jelentősen csökkent, míg Nyugat-Európában is mérséklődött a vállalati csődök száma, de erőteljesen növekedett a privát csődöké.
Ezzel szemben Magyarországon az elmúlt esztendőben számottevően nőtt a vállalati felszámolások száma és a követeléskezelésre vásárolt faktoring ügyletek száma a lejárt követeléseket tekintve több mint 1,4 millióval nőtt 2006-ban fél év alatt. Ez utóbbiak meghatározó része lakossági ügyfelekkel szembeni követelés. Így megállapítható, Magyarországon mindkét tekintetben negatív tendenciák tapasztalhatóak.
"Mindez megerősíti, hogy az egy évvel ezelőtti prognózisunk helytálló volt a fizetési fegyelem, a fizetőkészség és fizetőképesség várható romlását illetően" - állapítja meg a Creditreform jelentése. A leírási veszteségek átlagos arányát tekintve is romlott a helyzet, mert míg 2005-ben ez átlagosan 2,7-3 százalék között volt, addig 2006-ban ez az arány 3 százalék fölé emelkedett.
MTI/Menedzsment Fórum