5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A ManpowerGroup ma nyilvánosságra hozott Munkaerő-piaci Felmérése szerint a megkérdezett 750 munkaadó 19 százaléka növekedésére számít, csupán 4 százalékuk tervez elbocsátást, míg 73 százalék semmiféle változtatásra nem készül 2017 első három hónapjában.

 A szezonálisan kiigazított adatok alapján a Munkaerő-piaci Mutató értéke +15%. A felvételi szándék enyhén növekedett az előző negyedévhez-, és az előző év azonos időszakához képest.

„A magyar munkaerőpiacon még mindig a szakemberhiány hatásai érzékelhetőek. Tehát annak ellenére, hogy a munkáltatói kedv folyamatosan nő, a cégek továbbra sem tudják betölteni nyitott pozícióikat. Az építőipar és kereskedelem szektorokban a legjelentősebb a felvételi kedv a vállalkozók körében, mely az iparágakat sújtó munkaerő hiányból adódik. Ennek egyik oka, hogy az építőipar a ingatlanok iránti hirtelen keresletnövekedésre reagálva bővül, a vendéglátásban dolgozók nagy része pedig külföldön próbál szerencsét. A kérdés az, hogy a hiányzó emberi erőforrás hogyan befolyásolja a szektor bővülését. Ezekben az iparágakban a munkaerő hiánya továbbra is a versenyképességet veszélyezteti, és a cégek a munkavállalókat egymástól próbálják elcsábítani. A kormány belátta, hogy cselekednie kell és muszáj engednie a bérekre rakódó magas közterhekből, azonban az így kialakuló bértöbblet még így sem fogja elérni a környező országokban elérhető szintet. A munkaerőért folyó egyre élesebb harc már átlépte az iparágak határait is, így gyakorlatilag a cégek már más szektorokból is próbálnak munkaerőt csábítani magukhoz.” - kommentálta az adatokat Horváth Miklós, a ManpowerGroup magyarországi marketing vezetője.

A 2017 első negyedévére vonatkozó ManpowerGroup Munkaerő-piaci Mutató felmérés 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült. 

Ágazati összehasonlítás

A munkaadók mind a kilenc vizsgált ágazatban a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet az Építőipar területéről jelentették, ahol a mutató értéke +26%. Nagy ugrás tapasztalható a Kereskedelem területén, melynek értéke 24%-ra emelkedett. Változatlanul jók a kilátások a Gyártás, Raktározás & Kommunikáció, valamint a Vendéglátás területén, mindkét szektor +21 százalékos mutatót produkált. A Pénzügyi és Üzleti Szolgáltatások terület mutatója +14 százalékon áll. A legkevésbé optimista várakozásokat a Köz- & Szociális szférából (9%), a Mezőgazdaság, Vadászat Erdészet & Halászat (10%) területéről és a Közüzemi Szolgáltatások (3%) szektorából jelezték.

Az előző negyedévhez viszonyítva kilenc szektorból hét munkaadói növekvő felvételi kedvet jelentettek. Legnagyobb mértékben, 17 százalékponttal az Építőipar területén, míg 12 százalékponttal a Kereskedelemben erősödött a mutató értéke. Ugyanakkor két ágazatban romlottak a kilátások, -3 százalékponttal a gyártás, továbbá -2 százalékponttal a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területein.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kilenc szektorból nyolc esetében növekedett a munkáltatói felvételi kedv. A legnagyobb emelkedést szintén az Építőipar és a Kereskedelem érte el, előbbi 23, utóbbi 17 százalékponttal növekedett. Őket követi a Mezőgazdaság, Vadászat, Erdészet & Halászat 5 százalékponttal. A Szállítmányozás, raktározás és kommunikáció és Köz-, szociális és lakossági szolgáltatás 3-3 százalékponttal növekedett. A Vendéglátás és a Pénzügy, biztosítás, ingatlan és üzleti szolgáltatás iparágak 2-2 százalékponttal növekedtek. A Gyártás 1 százalékponttal növekedett, míg a Közüzemi szolgáltatások -3 százalékponttal csökkentek.

Regionális összehasonlítás

A következő negyedévben mind a nyolc régió munkaadói növekvő felvételi kedvvel számolnak. A legnagyobb mértékű bővülést az észak-alföldi régióban várják 22%-os értékű mutatóval. A nyugat-dunántúli (17%), dél-dunántúli (17%), észak-magyarországi (16%), közép-dunántúli (15%), budapesti (15%) és dél-alföldi (15%) régiók munkaadóinál mind erős, kétjegyű értékeken áll a mutató. A legkisebb mértékű bővülést a közép-magyarországi régióban várják a munkáltatók 8 százalékkal.

Az előző negyedévhez képest a nyolc régióból háromban csökkent a felvételi kedv, a budapesti és közép-magyarországi régióban 4-4, a dél-dunántúli régióban 3 százalékponttal. A legnagyobb emelkedés az észak-alföldi régióban volt, ahol a 21 százalékpontos emelkedés következett be. A többi régió mutatója kis mértékben emelkedett az előző negyedévhez képest, kivéve az észak-magyarországi régiót, ahol nem történt változás.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva nyolcból hat régió mutatója erősödött. 16 százalékpontos erősödést jelentettek az észak-alföldi régió munkaadói. A dél-dunántúli régióban 10, a budapesti régióban 9, a dél-alföldi régióban pedig 7 százalékpontos a növekedés. A többi régióban kis mértékű növekedés volt megfigyelhető, kivéve a közép-magyarországi régiót, ahol -2 százalékpontos csökkenést figyelhető meg. 

Cégméret szerinti összehasonlítás

A kutatásban résztvevő munkaadókat 4 kategóriába soroltuk: a mikor vállalkozásoknak kevesebb, mint 10 alkalmazottjuk van. A kisvállalkozásoknál 10-49 munkavállaló dolgozik. Közepes méretű az a cég, ahol 50 és 249 között van az alkalmazotti létszám, 250 dolgozó fölött számít egy vállalkozás nagynak.

2017 első negyedévében mind a négy kategóriában bővülésre számítanak a munkaadók. A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál, ahol +22% a mutató értéke, míg +19% a közepes, és +17% a kis cégeknél. A mikro vállalkozásoknál a mutató értéke +14%.

Az előző negyedévhez képest mind a négy cégméretben növekedést jelentettek. A kis- és közép-vállalkozásoknál 8, a mikro vállalkozásoknál 5, míg a nagyvállalatoknál 4 százalékponttal növekedett a mutató értéke.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva ugyancsak mindegyik cégméretnél erősödött a mutató. A legnagyobb mértékben, 8 százalékponttal a kis vállalkozásoknál, a középvállalatoknál 7, a mikro vállaltoknál 5, míg a nagyvállalatoknál 4 százalékpontos az emelkedés.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!