4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez nem csak a fizetésekre vonatkozik, de a gólokra is.

Érdekes, de azzal együtt várható statisztikát tett közzé a Football Observatory az európai fociligákról. A Sporttudományok Nemzetközi Központjához (CIES) tartozó svájci futballelemző központ megfigyelései szerint a Bajnokok Ligája ott van Európa legkiegyensúlyozatlanabb futballsorozatai közt, ami a meccsek gólarányait illeti.

Az FO Európa 31 legjobb bajnokságában - ekkora merítésbe már a mi NB 1-ünk is befért - vetette össze a lejátszott meccsek gólarányait 2016 január elejétől 2017 március elejéig. Megállapították, hogy a BL ott van a legkiegyensúlyozatlanabb sorozatok között: az itt játszott mérkőzések 21 százaléka végződött úgy, hogy a győztes csapat legalább hárommal többször talált be az ellenfél kapujába, mint a vesztes, de a gólkülönbség ennél nagyobb is lehetett.

forrás: Football Observatory

A Bajnokok Ligája a maga 21 százalékával a harmadik legkiegyensúlyozatlanabb sorozat lett Európában, csak az osztrák első osztály előzi meg 21,5 százalékkal, illetve a csúcstartó ciprusi bajnokság, ahol a meccsek 22,5 százaléka végződött alázással.

A nagyobb bajnokságok sem sokkal maradnak el az élbolytól kiegyensúlyozatlanságban, a hetedik helyet elfoglaló francia Ligue 1-ben az összecsapások 17,9 százalékánál mosta fel az egyik csapat a másikkal a gyepet, a kilencedik angol Premier League-ben ez az arány 17,7 százalék, a tizedik spanyol La Ligában pedig 17,6 százalék. Az olasz Serie  A 17,3 százalékos alázási mutatóval a tizenkettedik, a német Bundesliga 16,7 százalékkal a tizenhatodik.

A mi NB 1-ünk 12,5 százalékkal a huszonhetedik.

A BL kistestvére, az Európa Liga is sokkal kiegyenlítettebb párbajokat hozott, ott 13,5 százalék a vizsgált statisztika, és ezzel pont előttünk állnak, a huszonhatodik helyen.

A Bajnokok Ligája és a nagy európai bajnokságok kiegyensúlyozatlansága persze a topcsapatok és a kisebb klubok bevételei közti óriási különbségek miatt alakult ki, azaz, ahogy a kocsmában, egy fröccs mellett szokták a Puskás Ferencnek tulajdonított szavakat idézni: kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci.

A BL-nél tényleg nagy pénzeket osztanak, a Világgazdaság összesítése szerint ott a legjobban kereső klubok 70-80 millió euróval is gazdagodhatnak egy évad alatt. Az előző BL-idényben a legtöbbet, 83,8 millió eurót a Manchester City rakta el, ők a 12 millió eurós részvételi díj mellett 24,9 milliót zsebeltek be a teljesítményalapú bónusszal, 46,9-et pedig a televíziós jogdíjakkal. A tavalyi év másik nagy nyertese - legalábbis ami a BL-es pénzkeresést illeti - a PSG, akik 70,8 millió eurót söpörtek be, 12 + 18,4 + 40,4 felosztásban.

Az UEFA a 2015–2016-os évadban a Bajnokok Ligájában összesen 1,345 milliárd eurót, az Európa-ligában pedig 411,1 millió eurót osztott szét a résztvevő csapatoknak. Az óriási különbség akkor sem kevésbé szembeötlő, ha megnézzük a döntőt játszó klubokat: itt a vesztes Liverpool 37,8 millió eurót keresett, a győztes Sevilla pedig 35 milliót, de ebből 21,2 milliót még a BL-csoportkörben kerestek meg.

A befolyó pénzek mellett természetesen óriási a különbég a két sorozatban továbbjutott klubok összértékei között is. Az EL-ben egy kivétellel jóval szerényebb értékű csapatok versengnek, a Genk csapatának összértéke a Transfermarkt szerint 56 millió euró, az Anderlechté 100 millió, az Ajax Amsterdamé 104, a Celta Vigoé 106, a Besiktasé 119. Itt jön egy százmilliós ugrás, a Lyon már 201 milliót kóstál, az FC Schalke 216 milliót, a kakukktojás Manchester United pedig ennél is sokkal többet, 466 millió eurót ér, ami már BL-továbbjutós összeg. De ott vannak az igazán megdöbbentő számok, a BL-negyeddöntős csapatok ugyanis ezermilliárd forintot érnek.

Mi ebből a tanulság? Csak a szokásos: a pénzt tényleg gólra lehet váltani, és akinek több van az egyikből, annak előbb-utóbb a másikból is több lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!