3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ecostat TOP-100 nagyvállalati konjunktúra indexe 2009 januárjában 57 százalék, másfél éves visszatekintésben a legalacsonyabb érték, a kis- és középvállalatok (kkv-k) hangulatát mutató index értéke pedig 62 százalék, mintegy 15,5 százalékponttal alacsonyabb az előző havi értéknél.

A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint a hazai vállalakozók egyre erősebben érzik, hogy a gazdasági válsággá fejlődött pénzügyi krízis Európában is kiterjedt és elhúzódó lesz.

A nagyvállalati üzleti várakozások decemberben átmenetileg javultak a fejlett országokban ekkortájt meghirdetett gazdaságélénkítő programok hatására, amelyektől a vállalkozások kedvező fordulat bekövetkezését várták. A cégek várakozásai eddig nem igazolódtak, a bizalmi indexek tendenciája október óta meredeken csökken.

A válságot az EU ipari és építőipari vállalatai szenvedték meg a leginkább, a novemberi rendelésállományok 40 százalékot meghaladó mértékben maradtak el az egy évvel korábbitól. A kedvezőtlen hatások rövid időn belül a hazai beszállítókra is átterjedhetnek.

A hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint 45 százalékuk teljesítménye csökkent, 40 százalékuké nem változott az elmúlt három hónapban. Ez idő alatt a cégek 15 százaléka tudta növelni teljesítményét. A termelési előrejelzések ennél borúlátóbbak, negyedéven belül csökkenő teljesítménnyel számol a cégek több mint fele, növekvővel mindössze 8 százalékuk. A működésük szempontjából meghatározó gazdasági feltételekben rövid távon nem számítanak javulásra. A fizetőképes kereslet mindkét relációban szűkül, a vállalkozások visszajelzései szerint a hazai piacokon számottevő értékesítési nehézségektől tartanak.

Az exportpiacokon a válság elhúzódása miatt a nagyvállalatok 15 százaléka csökkenő, háromnegyede változatlan igényekkel számol. A termékei és szolgáltatásai iránt jelentkező külföldi igények növekedését a nagyvállalatok 11 százaléka vélelmezi. Külföldi piacképességük megítélése a nagyvállalatok 13 százalékánál kedvező, 16 százalékuknál borúlátó, többségük, 71 százalékuk a piacképességben nem érzékel érdemi változást.

A TOP-100 vállalatok visszajelzése szerint az alkalmazotti létszám 37 százalékuknál megfelelő, a gazdálkodási nehézségekre figyelemmel kismértékű elbocsátást 44 százalékuk, jelentősebbet 8 százalékuk tervez végrehajtani.

Az üzleti környezet tényezői közül a cégek háromnegyede problémásnak ítéli a hitelhez jutás feltételeit, kétharmaduk erős kritikával illeti a körbetartozások terjedését. A TOP-100 vállalatcsoport fele az adó- és járulék terhek növekedésétől, 45 százalékuk az adózás rendjének szigorításától tart.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!