3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A februárban a Beszerzési Menedzser Index (BMI) 0,1%-ponttal 50,1-re csökkent, de továbbra is a növekedési tartományban maradt, derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havi üzleti jelentéséből. Az index elmarad a 2002 februári értéktől (53,7) és a megelőző évek azonos időszakaiban mért (2001: 55,2; 2000: 58,3) szinttől is.

Az év első két hónapjában enyhe, stagnálás közeli növekedés jellemezte a magyar feldolgozóipart. A részindexek többsége kisebb, mint egy évvel korábban volt. Kivételt képez a nagyobb ütemű árnövekedés és a késztermékkészletek növekedése, ahol az indexértékek nagyobbak, mint 2002. februárjában. A termelési index (50.0) változatlanságot tükröz. Értéke 1.5 százalékponttal csökkent a múlt havi növekedés után.

Az ágazatok közül a múlt hónapban is növekedést jelző vegyipari index mutat fejlődést, valamint a nem fém ásványi termékek iparágra jellemző a kibocsátás bővülése ebben a hónapban. Míg a részindexek többsége csökkent januári értékéhez képest, az új rendelések indexe 0.6 százalékponttal nőtt (52.1).

Továbbra is jelentős a beszerzési árak növekedése az elmúlt hónaphoz viszonyítva. Az árindex értéke meghaladja az egy évvel korábban mért értéket (56.5). Az árak növekedése a nem fém ásványi termékek és a kohászat vállalatait érintette a legjobban.

A januári értékükhöz képest csökkentek a külpiaci tevékenység mutatói. Az import továbbra is növekedést mutat (50.6), de az export mennyiség visszaesett az előző hónaphoz képest (48.8).

A foglalkoztatási index (47.4) 0.9 százalékponttal nőtt előző havi értékéhez képest, de az 50 pont alatti érték további csökkenést jelent.

Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek növekedést jeleznek a vegyiparban, a kohászatban és a nem fém ásványi termékek iparágban. A gépipart továbbra is stagnálás jellemzi, míg a többi ágazat visszaesést mutat.

Az ország régióit tekintve növekedés jellemzi a Dél- és Észak-dunántúli területeket, valamint az Észak-magyarországi régiót. Az Észak-alföld teljesítménye változatlan az előző hónaphoz képest, a többi területen csökkenés tapasztalható.


Hogy számolják a BMI-t?

A magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI) megegyezik az amerikai NAPM mutatóval, amely a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetői körében végzett havi felmérések adataira épül. A mutató 50 pont felett konjunktúrát jelez előre, míg 50 pont alatti érték esetén a gazdaság visszaesésére lehet számítani. Az index szinte az összes piaci terület változását figyelembe veszi hó/hó alapon, tartalmazza a belföldi és az import, az összes élelmiszer és - a nyersolaj kivételével - az energia vásárlásokat egyaránt.

Főbb részei (súlyok): Új megrendelések mutatója (30%), Termelési index (25%), Foglalkoztatási mutató (20%), Beszállítóktól vásárolt áruk mutatója (15%), Készletek aránya (10%).



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!