Statisztikailag előrejelezhető a tőzsde
- Az árfolyamok alulreagálják a kiugró híreket rövid távon (Chan, Jegadeesh & Lakonishok, 1997)
- 3-5 éves távlatban túlzott elmozdulások figyelhetők meg a nagyon sikeres és a nagyon sikertelen értékpapírok kapcsán. (DeBondt & Thaler,1985)
Fokozatosan épül be a hír
Az első állítás szerint, ha pozitív hír érkezik, akkor az árfolyam megemelkedik, de az elkövetkezendő időszakban (6-12 hónap) még mindig tovább fog emelkedni. Tehát nem egyből épül be a hír az árba, hanem fokozatosan. Ez pedig azt jelenti, hogy ha megjelenik egy pozitív hír, akkor érdemes még vásárolni belőle, mivel tovább fog növekedni. Ugyanez igaz a negatív hírekre is. Tehát idővel fokozatosan tovább csökken az árfolyam a hír után.
Mi számít pozitív hírnek?
A tőzsdén nem olyan egyszerű meghatározni mi a jó és mi a rossz hír. Ezért több módszerrel is megvizsgálták. A jó hír például lehet meglepően jó jelentés az elemzői várakozáshoz képest, megugró árfolyam vagy jó jelentés a múlthoz képest. Mindegyikkel ugyanúgy megjelent ez az összefüggés.
Túlzott reakció?
A második állítás kapcsán DeBondt és Thaler (1985) tanulmánya a leghíresebb. Ezek alapján, ha vesszük az elmúlt 5 év legjobban és legrosszabbul teljesítő részvényeit, akkor összehasonlítva őket azt kapjuk, hogy a múltban rosszul teljesítők szisztematikusan jobb eredményt értek el a jól teljesítőkkel szemben. Tehát azt lehet megfigyelni, hogy azok a részvények, amik folyamatosan jól teljesítenek szisztematikusan korrigálnak adott időn belül.