3p

Az izzó parazsat sikerült felforrósítania a Suzuki vezetésének azon február 17-i intézkedésével, hogy a műszak végén korábban elrendelt másfél órás túlórát újabb félórával kívánta megtoldani. Ez fölháborodást szült a mintegy ötven, éppen műszakot teljesítő dolgozó körében, akik ekkor már több mint tíz órája hegesztették az autókat - egyhuzamban. Az mfor.hu a történések hátterét kívánta megvilágítani.

A végzetes mondat az MTV műsorában

Ezt követően Párma Zsolt betegállományba vonult. Ekkor került sor az említett interjúra, amelyben - mint mondta - szakszervezeti képviselőként és nem Suzuki dolgozóként nyilatkozott. Szerinte a másfél-kétórás beszélgetésből egyetlen részt ragadtak ki a szerkesztők, amely állítólag olyan momentumot tartalmazott, mely sértette a vállalat érdekeit. Arra engedett ugyanis következtetni, hogy a vezetés áll a szekrényfeltörés hátterében, holott ismeretlen tettes ellen indult büntetőeljárás.

Párma viszont cáfolta a sugalmazás tényét. Rögtön az eset után kérte a Suzukit, hogy a vállalati szabályzatok gyűjteményében nézzenek utána az ilyenkor szokásos gyakorlatnak, mi lett volna a helyes eljárás. A cég képviselői azt állították, hogy nem akartak fegyelmi eljárást, ezért inkább "csendesen" elbocsátották Párma Zsoltot. A kirúgott munkavállalóval állítólag közölték: ezzel jár a társaság jó hírnevének megsértése, illetve a cég szabályzata által tiltott szeszesital birtoklása.

Bíróságra vitték az ügyet

A vállalat korábban nem fogadta el a munkavédelmi felügyelőjelölteket, mert kifogásolták személyüket, ráadásul a szakszervezet által kezdeményezett egyeztető tárgyalások is kudarcba fulladtak. Peren kívüli eljárás keretében az ügyet bíróságra vitték. Mint ismert, többek között Párma is jelöltette magát függetlenként, mivel összegyűjtötte a státuszhoz szükséges száz aláírást. Reális esélye lett volna tehát a betölthető két pozíció egyikének elnyerésére.

Párma - mint mondta - az egészségtelen körülmények felszámolásának jegyében kezdte volna meg tevékenységét. Szerinte ez tüzetes és alapos ellenőrzés, illetve több mint százmilliós többletköltségek árán valósítható meg. Úgy véli, emiatt lehetetlenítették el indulását. Az ügyben az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség (OMMF) székesfehérvári igazgatósága is vizsgálatot indított, és folyamatos ellenőrzéseket végez.

Párma Zsolt állítja, hogy a mai napig őt keresik meg a Suzuki-dolgozók munkával kapcsolatos panaszaikkal. Állása elvesztésén kívül - mellyel állítólag más munkavállalókat is megfenyegettek - további retorziótól egyelőre nem kell tartania.

Molnár Barbara

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!