Az érzékeny problémára az után figyelt fel a sajtó és a közvélemény, hogy a közelmúltban három elhagyott szövetkezeti telepen tűz ütött ki, és kiderült, hogy mindegyiken illegális szemétlerakó van. A hatósági vizsgálatok rövid úton azt is kiderítették, hogy a tűzesetek minden valószínűség szerint nem voltak véletlenek, hanem szándékos gyújtogatás történt, eltüntetendő a nyomokat.
A cseh környezetvédelmi felügyelőség szerint az utóbbi hónapokban mintegy 15 ezer tonna, több mint hatszáz kamionrakománynak megfelelő szemét érkezett Németországból néhány tucatnyi csehországi helyszínre. Ez a mennyiség persze csak a felderített esetek összesítése. A lerakóhelyek többsége a német határhoz közel van, de a múlt héten már Prága mellett is német szemétlerakót találtak. A cseh közvélemény fel van háborodva, több gyanús helyre éppen a lakosok hívták fel az illetékesek figyelmét, akik folytatják a nyomozást. A helyzetet nehezíti, hogy a cseh-német határon már nincs rendszeresen gépjármű-ellenőrzés. Ennek ellenére a vámosok január óta már legalább kéttucat, szeméttel megrakott kamiont fedeztek fel és fordítottak vissza.
A Nova kereskedelmi televízió felhívta a figyelmet arra, hogy az ügyben számos cseh vállalkozó is ludas. Ők a németekkel megfizettetik a hulladék elszállítását és megsemmisítését, majd a szemetet szabálysértően Csehországba hozzák, és általában elhagyott szövetkezeti vagy gyártelepeken helyezik el. Az érintett cégek, vállalkozók aztán sürgősen eltűnnek, mert illegális szemétlerakásért tízmillió koronáig terjedő bírságot vagy akár börtönt is kiszabhatnak a cseh hatóságok.
Hasonló probléma, kisebb méretekben, már volt egyszer a cseh-német kapcsolatokban. A kilencvenes évek elején ugyanis a Csehországba látogató németek ezrei gyakran a határ átlépése után szabadultak meg házi szemetüktől. Ezért a cseh határmenti utak mellett, erdőkben, mezőkön szinte tornyosultak az illegális német szemétdombok. Hivatalos cseh tiltakozásra aztán a német határőrök ellenőrizni kezdték saját állampolgáraikat, szigorúan büntették a "szemeteseket", és ilyesmi ma már jóval kisebb mértékben, inkább csak elvétve fordul elő.
Libor Ambrozek cseh környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy a napokban levelet ír német kollégájának, felhívja a figyelmét a probléma súlyosságára. Ambrozek a kérdést meg akarja tárgyalni visegrádi partnereivel, és felveti az Európai Unió környezetvédő tárcavezetőinek ülésén is.