3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb adatok szerint egy év alatt csökkent a Szerbiából és Ukrajnából érkező munkavállalók száma, miközben az ázsiai országok egyre vonzóbbnak találják hazánkat a munkavállalásra.

Az elmúlt időszakban nagy visszhangot keltetek a külföldre kivándorló magyarokkal kapcsolatos becsült adatok. Bár hiteles, pontos és részletes statisztika erre vonatkozóan nem áll rendelkezésre, azt tudhatjuk, hogy hányan érkeznek hazánkba munkavállalási szándékkal.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb statisztikája szerint 2012-ben 11 056 munkavállalási engedélyt adtak ki, ami előző évhez képest 4,7 százalékos növekedést jelent. Jelentős változás egyébként ezen a területen a 2010-2012 közötti időszakban nem történt, ezt megelőzőleg viszont csökkenő trend volt a jellemző. Emögött részben adminisztrációs, részben pedig prózai ok áll a háttérben: kevesebb munkavállaló számára vagyunk célország.

Régiók szerinti lebontásban megfigyelhető, hogy míg az uniós országokból érkezők száma lényegében nem változott, az unión kívüli szomszédos országok állampolgárai számára 15,7 százalékkal kevesebb engedélyt adtunk ki, mint egy éve. Az Európán kívüli országokból érkezők száma viszont 7,9 százalékkal emelkedett.

A kiadott engedélyek száma a legmagasabb a kínai (3 202 db), az ukrán (2 170 db) és a szerb (753 db) állampolgárok esetében volt 2012-ben. A kínaiak esetében 1,2 százalékkal volt magasabb az engedélyek száma az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az ukránoknál viszont 16,7 százalékkal, a szerbeknél 10,8 százalékkal volt alacsonyabb.

Összességében az, hogy több munkavállalási engedélyt adtunk ki 2012-ben, mint egy évvel korábban, annak eredménye, hogy többen érkeznek az ázsiai országokból. Ezek közül is kiemelkedő mértékben megnőtt hazánk vonzereje a thaiföldi és a vietnami munkavállalók körében. Előbbi 31,2, utóbbi pedig 35,2 százalékkal emelkedett. Természetesen a kínai, japán, mongol és indiai állampolgárok jelentősebb száma mellett.

(Forrás: NFSZ)

Összesen 2012-ben egyébként Magyarországon 18 418 darab érvényes munkavállalási engedély volt kiadva, ami egy 2003 óta folyamatosan csökkenő trend újabb állomását jelenti.

Az érvényes engedélyek száma a legmagasabb a kínai (6067 darab), az ukrán (3234), a szerb (1491) és a vietnami (1175) állampolgárok körében volt 2012. december 31-én. A kínai és a vietnami engedélyeknél egyébként előző évhez képest növekedés mutatkozott, míg az ukrán és szerb állampolgároknál lévő engedélyek száma alacsonyabb lett 2012-ben előző évhez képest.

Kevesebb külföldit foglalkoztatnak

Az NFSZ azt is közli, hogy a foglalkoztatók hány külföldi munkavállalót jelentettek be. A számuk tavaly 7835 fő volt, ami előző évhez képest 33,9 százalékos csökkenést jelent. A munkaadók legnagyobb számban egyébként román állampolgárokat foglalkoztatnak változatlanul, viszont a 4521 fő 29 százalékkal marad el az előző évinél, míg a 790 szlovák alkalmazott fele a 2011-es létszámnak.

Közülük a legtöbben a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágazatban dolgoztak, 2329-en, de jelentős a külföldi alkalmazottak száma még a kereskedelem, gépjárműjavításban és a feldolgozóiparban is.

(Forrás: NFSZ)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!