3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Hosszú idő után ismét gyorsabban nőtt az export, mint az import az első negyedéves külkereskedelmi adatok szerint.

A kivitel -- euróban mérve -- 22, az import 21,7 százalékkal bővült az elmúlt év hasonló időszakához képest. A negyedéven belül márciusban lelassult a dinamika. Rekordösszegű működőtőke-behozatalt regisztráltak.

Az idén tartható az előre jelzett éves 4,5-4,7 milliárd eurós külkereskedelmi hiány, ami egyébként jobb is lehet, ha az energiaárak a jelenleginél kedvezőbben alakulnak -- jelentette ki Balás Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az első három hónap adataira alapozva. Az első negyedévben a külkereskedelmi hiány valamivel meghaladta az egymilliárd eurót, ami 162,8 millióval több, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor hosszú idő után először fordult elő, hogy a kivitel dinamikája erősebb volt a behozatalénál. Az export -- euróban mérve, az első három hónapban -- 22 százalékkal, az import 21,7 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest.

A negyedéven belüli folyamatok változóan alakultak. Igen erőteljesen nőtt a forgalom az első két hónapban, ám márciusban mind az export, mind pedig az import dinamikája alaposan lefékeződött. A Gazdasági Minisztérium ezt több okkal magyarázza. A tárca szakértői szerint ez részint az egyszerűsített vámkezeléssel áll ez összefüggésben (ami miatt a márciusi tényleges érték a jelenleginél magasabb lesz). További okként sorolja a tárca a tavalyi igen magas bázist, valamint a nemzetközi konjunktúra átmeneti mérséklődését.

A feldolgozott termékek részaránya az exporton belül elérte a 90 százalékot, ami nemzetközi összehasonlításban is korszerű struktúrát jelez -- idézte Balás Péter tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott szavait az MTI. Tovább erősödött a gépipar jelentősége: az export több mint 60, az import 53 százalékát teszi már ki. Ezzel szoros összefüggésben áll a folyamatosan teret nyerő vámszabad területek teljesítménye. Az onnan származó kivitel 26,8, az oda irányuló bevitel 28,4 százalékkal nőtt. Ám megjegyzendő, hogy nőtt a vámszabad területi cégek száma, amelyek importigénye a kezdetekben mindig nagy. Kedvező módon nem tört meg a vámbelföldi forgalom lendülete sem: 18,4 százalékos export- és 18,8 százalékos importbővülést regisztráltak.

A külkereskedelmi forgalom relációs szerkezete nem változott jelentősen. Továbbra is az EU Magyarország kimagaslóan vezető partnere, s ráadásul tovább nőtt -- közel duplájára, 912 millió euróra -- aktívumunk. Eltűnt a passzívumunk a CEFTA-országokkal szemben: az export 37, az import 28,3 százalékos bővülése eredményeként a bázisidőszaki 34 millió eurós hiány nullszaldóssá vált.

Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára kiemelte: az első három hónapban 509 millió euró külföldi működőtőke érkezett az országba. Ez az elmúlt öt évben a legmagasabb érték. Magyarországról 309 millió eurót fektettek be külföldön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!