3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nők számára a gyerekvállalás és a karrierépítés látszólag egymást kizáró fogalmak, mégis lehet kompromisszumos megoldást találni, írja Pintér Zsolt, a Népszabadság szakértője. A legjobb, ha a szülést három-öt év munka előzi meg, ez jelentősen megkönnyítheti a gyesről való visszatérést.

A karrier olyan, mint egy háromlábú szék, amelynek lábait a szakmaszeretet, a jó munkahelyi körülmények és a családra, magánéletre fordítható idő adják. Ha a szék lábai közül az egyik megroggyan vagy hiányzik, az egész semmit sem ér többé. A nők számára az egyensúly talán még fontosabb, mint a férfiaknak, és a gyereknevelés klasszikusan női szerepköréből fakadóan az egyensúly megteremtése is nehezebb. A munkavállalók többnyire nem nézik jó szemmel, ha egy jól bevált munkatársuk szülni megy, és a gyesről visszatérő kismamák sincsenek könnyű helyzetben az álláskereséskor.

A megoldást az életpálya-tervezés jelentheti, vagyis a gyermekvállalás optimális időzítése, ami ideálisnak három-öt év munkatapasztalat után mondható. Mind nemzetközi, mind hazai szinten jellemző, hogy az értelmiségi nők 29-30 éves koruk körül szülik első, és 32-44 éves korukban a második gyermeküket, a férjek ebben az időszakban általában 34-36, illetve 38-40 évesek. Ez az időzítés lehetővé teszi, hogy a nők diploma után komolyabb munkatapasztalatra tegyenek szert, esetleg vezető pozícióba is kerüljenek, ahová a gyes után könnyebb visszatérni, vagy akár új állást keresni. Ezek a nők 35 éves koruk után tovább mélyítik szaktudásukat, specialisták lesznek, tovább építhetik karrierjüket.

Nehéz helyzetbe kerülhetnek azonban, akik a diploma után egyből szülnek - akár két gyereket is -, és utána évekig otthon vannak velük; ők harminc éves korukra gyakorlatilag onnan indulnak, ahonnan a frissen végzett 24 évesek.

A hölgyek azonban jó, ha tudják, hogy az állásinterjún a leendő munkáltató nem kérdezheti meg, hogy a jelölt mikor akar gyereket vállalni. A nemzetközi gyakorlatban meghonosodott antidiszkriminációs normák, illetve a hazai "hátrányos megkülönböztetést tiltó" szabályozás szerint tilos a munkavállalót faji, nemi, vallási, politikai hovatartozásáról, életkoráról, családi állapotáról - általában a magánszférájáról - kérdezni. A leendő munkaadó a felvételi folyamat során csakis a betöltendő állás szempontjából meghatározó jelentőséggel bíró kérdésekre és vizsgálatokra térhet ki, márpedig a jelölt életkora vagy családi állapota csakis a legritkább esetben befolyásolja lényegesen az adott feladatok elvégzésére való alkalmasságát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!