
Gref Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásáról rendezett nemzetközi konferencián elmondta: bíróság elé állítják azokat a vállalati vezetőket, akik részt vettek a kalóztermékek előállításában.
A miniszter tájékoztatása szerint 35 ezer vállalatnál végeztek vizsgálatot a szellemi tulajdonjogok megsértése elleni kampányban a hadiiparban, illetve a RosAtom állami atomenergia-ügynökségnek dolgozó cégeknél.
A hamisításban azonban nem a hadiipari cikkek, hanem a filmek, zenei anyagok, számítógépprogramok járnak az élen. Az illegális felhasználás csupán az amerikai vállalatoknak 1,8 milliárd dollár kárt okozott tavaly, tette közzé kedden a szellemi tulajdonok védelmével foglalkozó nemzetközi szövetség (IIPA).
A szervezet úgy látja, hogy Oroszország egyike azoknak az országoknak, ahol a legnagyobb méreteket ölti a kalózkodás: tavaly a legtöbb kategóriában az eladott termékek 70-80 százaléka hamisítvány volt, és folyamatosan növekszik az arány.
Ez veszélybe sodorhatja a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való, régen várt orosz csatlakozást is. Oroszország a WTO kérésére több nagy jelentőségű törvényt is alkotott a szellemi tulajdon védelmére, ez a gyakorlatban azonban szinte alig érezhető.
Az orosz helyettes főügyész tájékoztatása szerint Oroszországban tavaly 1 millió hamisított terméket foglaltak le 4,3 millió dollár értékben. Jelenleg 3 ezer bírósági ügy van folyamatban és 1500 gyanúsítottból 78-at már elítéltek. Oroszországban a hamisított termékek gyártása és forgalmazása évente 3 milliárd dollár kárt okoz a gazdaságnak.
Kapcsolódó anyagok:
A luxuscégek is pert nyertek a kínai hamisítók ellen
Példaértékű kínai brandvitát nyert a Starbucks
Kalóz-nagykert buktatott le a rendőrség