Az OTP a CJSC-nél tavaly novemberben is végrehajtott egy 134,787 millió ukrán hrivnyás tőkeemelést, a két lépésben - mostani árfolyamon - összesen 13,328 milliárd forint tőkeinjekciót kapott a leánycég. Az OTP 2006-ban, 650 millió euróért vásárolta meg az akkor 139 millió euró saját tőkéjű CJSC-t (akkor: Raiffeisenbank Ukraine).
A tőkeemeléseket az indokolhatta, hogy az ukrán bank fiókhálózatának bővítése tavaly a harmadik negyedévben jelentősen felgyorsult, a tárgyidőszakban 16 fiókkal bővült és további 40-45 fiók kivitelezése kezdődött el.
Szerepet játszhatott az is, hogy a CJSC-nél a tavalyi harmadik negyedévben a hitelállomány bővülése elmaradt a piac növekedési ütemétől, amit a növekvő verseny mellett a magas forrásköltségeknek tulajdonít az OTP Bank jelentése.
Az OTP Bank a Fitch nemzetközi minősítő cég szerint a második negyedévben orosz leánybankjánál is 4,2 milliárd rubeles (1 rubel=7,17 forint) tőkeemelést hajt végre, amit piaci körökben az MTI-nek is megerősítettek. Az MTI úgy tudja, erre a hálózatfejlesztés és az aktivitás bővülése miatt van szükség.
A magyar anyabank eközben befektetéseket - s ezzel forrásokat - is felszabadít. Az OTP a napokban jelentette be, hogy a csoporttag Merkantil Bank meghívásos pályázat keretében, versenytárgyalással értékesíti a 81 százalékos többségi tulajdonában lévő szlovákiai OTP Leasing a.s.t, amit a társaság regionális stratégiájának megváltozásával indokolt. A lízingcég másik tulajdonosa, a szintén csoporttag OTP Banka Slovensko a.s. ugyancsak értékesíti 19 százalékos részesedését.
Folyamatban van az OTP csoport biztosítójának, az OTP Garancia Biztosítónak az értékesítése is. A tárgyalások várhatóan heteken belül lezárulnak, a vételárat elemzők mintegy 500 millió euróra becsülik.