2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai vezetés a két fél által megszabott április 11-i határidő után is kész folytatni a tárgyalásokat az Európai Unióval a Boeing és az Airbus repülőgépgyártó cégeknek adott állami támogatások ügyében.

Az amerikai vezetés a két fél által megszabott április 11-i határidő után is kész folytatni a tárgyalásokat az Európai Unióval a Boeing és az Airbus repülőgépgyártó cégeknek adott állami támogatások ügyében, de ha a megbeszélések kudarcot vallanak, az ügyet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé viszi - közölte hétfői brüsszeli megbeszélései után Robert Zoellick amerikai külügyminiszter-helyettes.

Az Atlanti-óceán két partja között már évek óta heves vita folyik a két nagy repülőgépgyártó cég támogatásáról: mindkét fél a másikat vádolja a szabad verseny szabályait torzító, túlzott szubvencionálással. A tárgyalások januári megkezdésekor az európaiak és az amerikaiak megegyeztek, hogy 90 napra befagyasztják a két nagy óriáscégnek adott állami támogatásokat - ez a határidő április 11-én lejár. Ráadásul március 21-én a megbeszélések megszakadtak (a fejleményért mindkét fél a másikat vádolta), s ez a minimálisra csökkentette esélyét annak, hogy április 11-ig az amerikaiak és az európaiak megállapodjanak.

Robert Zoellick az új Bush-kormányban a külügyminiszter-helyettesi funkciót kapta, korábban viszont kereskedelmi főtárgyaló, s így a Boeing-Aibus vita legfőbb amerikai felelőse volt, s e témakör felügyeletét új tisztségében is megőrizte.

Zoellick egyébként az EU-bizottság külügyi biztosával, Benita Ferrero-Waldnerrel tárgyalt Brüsszelben (az Airbus-Boeing-ügyben illetékes bizottsági tag, Peter Mandelson ugyanis most épp nincs a belga fővárosban), s ezt követően szögezte le: hajlandóak a 90 napos perióduson túlra is meghosszabbítani a megbeszéléseket, de csak akkor, ha az Európai Unió is kitart a januári megállapodásban leszögezett alapelvek mellett. Ezzel nyilván a segélyek befagyasztásának fenntartására utalt - miközben az EU szeretné ezeket felújítani, mondván, a jelenlegi helyzet jobban sérti az Airbus, mint a Boeing érdekeit. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Folytatódhat a WTO-eljárás az Airbus ellen
A fél világot átrepülő géppel vág vissza a Boeing
Az Airbus megint kihúzta a gyufát az amerikaiaknál
Állami pénzekből fejleszt az Airbus

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!