A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfői közleménye szerint a januári adat 2,2 százalékkal marad el a decemberitől. Hozzáteszik: a BMI januárban korábban csak 1997-ben és 2005-ben volt 50 százalék alatt.
Egy részindextől eltekintve valamennyi részmutató negatív tartományban tartózkodott januárban. Az új megrendelések indexe 7,4 százalékponttal 33,3 százalékra zuhant a november-decemberi csekély mozgások után.
A beszerzési mennyiség 36,1 százalékos indexe kis mértékű csökkenést jelez decemberhez képest, de gyakorlatilag ugyanabban a sávban van október óta. A termelési mennyiség 38,6 százalékos indexe 5,2 százalékponttal haladja meg az előző hónapot, de még így is alatta marad az októberi értéknek.
Július óta folyamatosan egyre kisebb ütemű növekedést jelez a beszerzési árak indexe, amely januárban 11,6 százalékponttal 37,2 százalékra esett decemberhez képest. A hónap egyetlen pozitív tartományban levő részindexe a szállítási átfutási idő 50,9 százalékos mutatója, amely azonban 1,5 százalékponttal elmarad a decemberi értéktől.
A vásárolt és a késztermékek készlete is tovább csökkent januárban. A vásárolt készletek 36,4 százalékos szintje 3,8 százalékpontos esést jelent az elmúlt három hónap stagnálása után. A késztermék-készletek 47,9 százalékos indexe kisebb csökkenésre utal, mivel az index értéke 1,1 százalékponttal magasabb a decemberinél.
Az importindex januárban nem változott a decemberi 38,9 százalékhoz képest, az exportindex 39 százalékos értéke azonban 3,3 százalékpontost csökkenést jelent az előző hónaphoz képest.
A foglalkoztatási index 2008 májusa óta jelez elbocsátásokat a feldolgozóiparban, a januári 37,6 százalékos érték 4,7 százalékpontos esést jelent az előző havihoz képest.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) a felmérés öt fontosabb egyedi mutatószámának, vagyis az új rendeléseknek, a szállítási átfutási időnek, a vásárolt készleteknek és a foglalkoztatottak számának változásából képzett indexek súlyozott átlaga.