Szíjjártó Péter közölte: a mohácsi vágóhíd második ütemének tervezett költsége mintegy 6,5 milliárd forint. A kormány ennek az összegnek a 20 százalékát biztosítja vissza nem térítendő támogatásként. A beruházás megvalósítása 211 újabb munkahelyet hoz létre a térségben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vezetője emlékeztetett: a beruházás megvalósításával - a második ütemmel - Közép-Európa legmodernebb sertésvágó, csontozó, daraboló és húscsomagoló üzeme jön létre. Így egy olyan vágóhíd épül fel, ami évente 1 millió sertés vágását, csontozását, darabolását teszi lehetővé. Mivel azonban a legkorszerűbb csomagolási technológiai is rendelkezésre áll az üzemben, ezért a sertéshús bel- és külföldi értékesítésének lehetősége is jelentősen javul - mondta a miniszter.
Kifejtette: a legmodernebb csomagolás technológia lehetőséget ad arra, hogy az itt előállított termékeket a legtávolabbi külföldi piacokra is szállítani tudja a cég. A magyar élelmiszeripar számára a távol-keleti piacok jelentősége egyre növekszik. Az élelmiszeriparnak jelentős szerepe volt abban, hogy a múlt évben mind Japánban, mind pedig Dél-Koreában minden idők legmagasabb exporteredményét tudta elérni a magyar gazdaság. A magyar kivitel a múlt évben minden idők legmagasabb értékét produkálta, ami meghaladta a 90 milliárd eurót (27 000 milliárd forintot) - tette hozzá.
A támogatás bejelentését több szempontból is jelentősnek tartotta Szijjártó Péter. Egyrészt, mert magyar vállalat magyarországi beruházása, másrészt pedig élelmiszeripari beruházás, az élelmiszeripar pedig a magyar gazdaság húzó ágazata. Tavaly a magyar élelmiszeripar termelési értéke 2833 milliárd forint volt. Ez 3,5 százalékos növekedés 2014-hez képest.
A miniszter beszélt arról is, hogy a teljes magyar feldolgozóipari teljesítmény 11 százalékát az élelmiszeripar adta. Az élelmiszeripar mintegy 140 ezer embert foglalkoztat, csaknem annyit, mint az autógyártás. Az élelmiszeripar részesedése a teljes magyar kivitelből 5,5 százalék. Az élelmiszeripar további növekedési lehetőségét szolgálja például - mondta a miniszter -, hogy két új vállat, a Pick Szeged és a Pápai Hús is szállíthat sertéshúst a kínai piacra, mert megkapta az ehhez szükséges exportengedélyt.
Csányi Attila, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója köszönetet mondott az ismételt állami támogatásért: korábban a mostani, 1,3 milliárd forintos állami támogatást, 2014-ben megelőzte egy 1,4 milliárd forintos állami támogatás, amelyet a mohácsi vágóhíd-beruházás első üteméhez adott a kormány. A két beruházási ütem együtt összesen 20-21 milliárd forintba kerül - mondta az MTI-nek a vezérigazgató. Hozzátette: szeptember végétől tervezik a próbavágásokat, várhatóan ez év december végére pedig már folyamatosan vágnak az üzemben. A célkitűzés az, hogy jövő év januárjától már teljes üzleti évet lehessen teljesíteni - mondta.
MTI