A Kommerszant értesülése szerint a gazdaságfejlesztési és az energiaügyi minisztérium soknak találja a Gazprom által ajánlott árat, amely a múlt kedden közzétett 22,3 milliárd helyett, mindennel együtt mintegy 35 milliárd rubelt tesz ki. A lap úgy tudja, nem kizárt, hogy végül az alku győztesének a 15,9 milliárdot ajánló Rosneftegazt - a Rosneftben lévő állami rész tulajdonosát - minősítik. A vesztesség egyedül a Kovikta gázmezőt áruba bocsátó, orosz-brit TNK-BP-t sújtja.
Ráadásul a mező így is a Gazpromhoz kerülhet, de olcsóbban: a lap forrásai szerint Igor Szecsin energetikai ügyekkel foglalkozó miniszterelnök-helyettes már jóváhagyta, hogy a Rosneftegaz érintett leányvállalata beszerzési áron továbbadja a mezőt a Gazpromnak.
A Kommerszant úgy tudja, hogy a Gazprom váratlanul, az igazgató tanács megbízása és a kormány direktívája nélkül vett részt a tárgyaláson, míg a Rosneftegaz minden szükséges dokumentumot bemutatott, s ez szolgálhat alapul a megállapodás semmissé nyilvánításához.
Közben a Gazprom - amelynek vezérigazgatóját, Alekszej Millert az igazgató tanács kormány által jelölt tagjai a múlt héten újabb öt évre javasolták kinevezni -, szerdán közölte: aláírta a Kovikta megvásárlásáról szóló szerződést.
A mezőre eddig a TNK-BP brit-orosz vegyes vállalat Rusia Petroleum leányvállalata rendelkezett kitermelési koncesszióval, s ez volt egyben a Rusia Petroleum legjelentősebb vagyontárgya.
A Kovikta mező tartalékait kétezer milliárd köbméter földgázra becsülik, s orosz szakértők szerint a Gazprom tizedannyiért jutott hozzá, mint például a SeverEnergia tartalékaihoz 2009-ben.
A Koviktára az állam évek óta rá akarta tenni a kezét. 2006-ban a koncesszió megvonásával fenyegetőzött állítólagos szabálysértések miatt. A TNK-BP 2007-ben szerződést írt alá a Gazprommal a Rusia Petroleum ellenőrző csomagjának átadásáról. Az ár egyes források szerint 600-800 millió dollár lett volna, de az üzletet soha nem zárták le, az okra nem derült fény. Alekszej Miller azonban 2009 őszén azt mondta, a Kovikta projektet mindenképpen a Gazprom valósítja meg, csak az a kérdés, mikor. A TNK-BP később a Rosneftegazzal kezdett tárgyalásokat, de ezek sem vezettek eredményre.
A Kommerszant című lap értékelése szerint a Gazprom a gáz exportjára való monopóliuma megőrzése érdekében vette meg a mezőt. Szakértők szerint a Gazprom 2018 előtt aligha kezdi meg a Kovikta-mező kiaknázását. Mindazonáltal a Kovikta volt az utolsó jelentős szárazföldi gázmező, amely eladásra került. Nyilvánvalóan a majdan Kínába irányuló orosz gázszállítások egyik fő forrása lesz, Kínával azonban évek óta nem sikerült megállapodni a gáz árában.
MTI