Mindez a regionális fejlesztési és képzési bizottságok (RFKB) feladata lesz. A régiónként 28 fős RFKB-k fele az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselettel rendelkező országos munkaadói, munkavállalói szövetségek regionális szervezetei és a területi gazdasági kamarák által delegált tagokból áll.
A hiányszakmák feltérképezése, az ezekben történő oktatás ösztönzése, a párhuzamos szakok megszüntetése a fő cél – közölte Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke. A pénzt egyébként az MKIK nyerte, a forráselosztás és a koordináció a szervezet feladata lesz.
A kamarának korántsem ez az egyetlen, szakképzéshez kapcsolódó teendője. Míg 2004-ben 16, az idén 11 hiányszakmát vett át a szociális és munkaügyi tárcától, hogy azok képzési és vizsgakövetelményeit megreformálja – más munkaadói szervezetek bevonásával. Többek között a kőműves-, a pincér-, az asztalos-, az épületburkoló-, a villanyszerelő- szakma megújítása történt meg, most pedig a CNC-forgácsolók, a hegesztők és a szerszámkészítők képzési reformja zajlik.
Bihall Tamás elmondta: további szakmák átvételéről is tárgyalnak Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszterrel, az újabb megállapodás január végére meg is születhet. Sőt, a gazdasági tárcával is megkezdődtek az egyeztetések, hozzájuk tartoznak ugyanis az informatikai szakmák, amelyek tudás- és vizsgaanyagát a kamara szintén megújítaná, írja a Világgazdaság.