3p

Noha szeptembertől a munkaerőpiac alakulása már kezdett ahhoz hasonlítani, ami az év ezen szakaszában sajátosságaiból fakadóan "normális", megszokott lenne, a december ismét megborított mindent. Ami pedig a béreket illeti, rég nem látott mértékű reálszintű növekedés történt.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint decemberben a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál dolgzók száma egy hónap alatt 14 ezer fővel 2,841 millióra ugrott. Noha a munkaerőpiac sajátosságaiból adódóan a létszám csökkenése lenne a "természetes", ami szeptembertől kezdődően meg is mutatkozott, most azonban a közfoglalkoztatás teljesen megborította a statisztikát.

Decemberre ugyanis 188 600 közmunkásról adott most számot a KSH, ami novemberhez képest 23 ezer fővel több másodlagos munkaerőpiacon dolgozó személyt jelent.

Az elsődleges munkaerőpiac és az értékteremtő munkahelyek szempontjából fontosabb versenyszférában a dolgozók száma novemberhez képest 12 ezer fővel 1,87 millióra csökkent. Utoljára ennél nagyobb visszaesésre egyébként 2012 decemberében volt példa, amikor majdnem 24 ezerrel lett kevesebb dolgozó a magánszektorban. Előző év azonos időszakához képest azonban jól áll a szektor, hiszen 45 ezerrel dolgoznak többen.

Látványos béremelkedés

Ami a kereseteket illeti, rég nem látott, látványos bérugrásról számolt be a statisztika. Nemzetgazdasági szinten 6,7 százalékkal ugrott a bruttó bér, ám ehhez nagyban hozzájárult a prémiumok kifizetése. (lásd: Ez meg is látszik a háztartások nettó pénzügyi vagyonának alakulásában: 93 ezerrel lett vagyonosabb minden magyar 3 hónap alatt) Ha ezt nem nézzük, akkor is előző évhez képest 4,5 százalékos volt a növekedés mértéke.

A nettó keresetek ennek megfelelően szintén jelentős emelkedésen mentek keresztül decemberben előző év azonos időszakához képest. Az országos 168,6 ezer forintos átlag 6,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a versenyszférában pedig 5,6 százalékkal többet vihettek haza a dolgozók, 181,5 ezer forintot.

Mivel decemberben 0,9 százalékos defláció volt Magyarországon, reálszinten a fentieknél is jelentősebb béremelkedés mutatkozott. Országos átlagban 7,7 százalékkal értek többet a bérek reálszinten most, mint egy évvel korábban. Ennél nagyobb növekedés legutóbb 2010 márciusában volt. A versenyszférában jellemző átlagos nettó bér pedig 6,6 százalékkal ér többet, aminél nagyobb növekedésre legutóbb 2011 decemberében volt példa.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!