Egyelőre csupán a teljes kapacitás 20 százaléka üzemel, ami két kisebb kemence begyújtását és 50 ember foglalkoztatását jelenti. A megrendelések felfutásának függvényében tervezik még egy kemence elindítását, közölte Pintér Benedek.
A felszámolást január elején a PKM tulajdonosa, a Saye Kft. kezdeményezte azt követően, hogy a kézi készítésű üveg- és kristályárut gyártó társaság mintegy 300 millió forint tartozást halmozott fel a szállítókkal, az adóhatósággal és a hitelező bankokkal szemben. A bíróság jogerős végzése szerint a Mátra Holding Rt. végzi az eljárást.
Pintér Benedek elmondta: a társaság 380 dolgozója közül 250-en már hétfőn kézhez kapják felmondólevelüket. Részükre a Munka törvénykönyvében meghatározott mértékű végkielégítést fizetik ki a felszámolás költségeinek terhére. Hozzátette, hogy mintegy negyvenen betegállományban és gyermekgondozási segélyen vannak, illetve külföldi munkavállalók.
A felszámolás célja a II. Rákóczi Ferenc által alapított, 300 éves ipari kultúra megmentése, ezért szakmai befektetőket keresnek, mondta a felszámolóbiztos. A korábban közvetetten a Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. által birtokolt társaságot december elején a Magyar Befektetési és Vagyonkezelő Rt. portfoliójának elemeként a belföldi tulajdonú Saye Kft. vásárolta meg.
Erre azok után került sor, hogy a tengerentúli exportra termelő cég immár három éve veszteségesen működik, elsősorban a dollár alacsony árfolyama miatt. A manufaktúra termékeinek 70 százalékát Japánban és az Egyesült Államokban, vagyis dollár-elszámolású piacokon értékesítette. Az üveggyár 2003-ban 1,1 milliárd forint forgalom mellett 120 millió forint veszteséget halmozott fel, 2004-re pedig 1 milliárdos forgalommal és 200 millió forintos deficittel számolnak.
(MTI)
Újraindult a termelés a Parád Kristály üzemében
Újraindult a termelés a felszámolás alatt álló parádsasvári Parád Kristály Manufaktúra (PKM) Rt.-nél, tájékoztatta Pintér Benedek, a cég felszámolóbiztosa pénteken az MTI-t. Az üzemben 2004. december 21. óta szünetelt a gyártás.