3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottságon belül is zavart okozott a új regionális politikai felelős, Danuta Hübner minapi kijelentése arról, hogy az Európai Uniónak segítenie kellene, hogy az európai cégek az unión belül keressenek lehetőségeket termelésük esetleges kihelyezésére, nem pedig a kontinensen kívül.

Hübner a La Tribune című francia gazdasági lapnak beszélt erről a hét elején, és kijelentései heves visszhangokat váltottak ki a francia kormányban, amelynek vezetője, Jean-Pierre Raffarin szóba is hozta a kérdést csütörtök késő esti találkozóján José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel. Franciaországban belpolitikai ügy is lett a témából, miután az uniós alkotmányról idén tervezett népszavazás vitájában kulcskérdésnek tűnik, hogy meddig mehet el liberalizálásban az EU.

Az említett interjúban Hübner kijelentette, hogy hiba lenne mesterséges korlátokkal megállítani a kihelyezéseket, mert az a vállalatok versenyképességének rovására menne. Hozzátette: inkább - például költségcsökkentéssel - meg kell könnyíteni a cégek unión belüli "költözködését", megelőzve ezzel, hogy vállalatok Indiában vagy Kínába keressenek kihelyezési lehetőséget. Szavai ellen a jobboldali francia kormány több tagja tiltakozott. Raffarin Brüsszelben arra utalt, hogy Hübner szavai aggodalmat keltenek, mert azt sugallják, hogy sok munkahelynek nincs tartósságot biztosító gyökere, jövője bizonytalan.

A bizottság az elmúlt napokban több ízben kénytelen volt foglalkozni a témával, magyarázva Hübner kijelentéseit, míg Raffarin látogatásának végén Barroso már azt mondta a sajtónak, hogy általánosságban az unión belüli delokalizációt is problémának tartják, amelynek következményei a dolgozókat sújtják. Hozzátette, ha viszont egy cég mindenképpen költözni akar, akkor az európai szemmel gondolkodó bizottság természetesen azt részesíti előnyben, ha nem az unión kívülre, hanem egy másik tagországba költözik. A francia burkolt vádakra reagálva azt is leszögezte: "az igazi fenyegetést nem az jelenti, mint ahogy azt néhányan gondolják, hogy delokalizáció indul meg Franciaország vagy Németország felől egy-egy közép-európai ország felé".

Danuta Hübner egyébként az interjúban említést tett arról, hogy 2013-ig meg kívánják hosszabbítani annak az uniós szabálynak a hatályát, amely előírja, hogy egy cég, ha regionális fejlesztési támogatást kap, öt évig nem változtathat termelésének helyszínén, illetve ha változtat, a pénzt vissza kell fizetnie, és újabb támogatást nem kaphat. A bizottságnak emellett az az álláspontja, hogy az unió versenyképességének javítása érdekében olyan körülményeket kell teremteni, amely az EU-t vonzóvá teszi a befektetések számára. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Karriert remélnek a kiszervezéstől az európaiak
Az offshore outsourcing üzleti modelljei
Nincs visszaút a kiszervezések trendjében

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!