Tavaly 169 munkavállaló hallása károsodott hazánkban. Szakértők állítják: nem találmányokra, hanem egyszerű, megvalósítható ötletekre van szükség a munkahelyi zaj csökkentésére, írja a Világgazdaság.
Itthon mintegy negyedmillió, Európában közel hatvanmillió ember van nagyobb zajártalomnak kitéve a munkahelyén. Épp ezért idén a zaj elleni védekezés szerepel az Európai Munkavédelmi Ügynökség programján.
Az elmúlt évben 169 dolgozónál regisztráltak halláskárosodást, 368-nál pedig fokozott expozíciót, ami ugyan még nem betegség, de figyelmeztető jel. A zaj olyan foglalkozási betegség, amely baleseti ellátásra ad jogot, ezért a hazai munkaadók is egyre jobban odafigyelnek a problémára.
[ajanlo=128][igazitas=left/]Zajártalomról akkor beszélünk, ha 85 decibel fölött érkeznek a hangok, de a 40-65 közötti értékeknek is kellemetlen pszichés hatása van. Ilyenkor már csökken a teljesítmény, a figyelem és a koncentráció.
A prevenció felelőssége a munkaadót és a munkavállalót is terheli. A zajártalom megelőzéséről jogszabály rendelkezik. A kollektív védelem a legjobb, de ha ez nem megy, akkor egyéni védelmet kell biztosítani és mindenkit kellően tájékoztatni kell a védőeszközök használatáról, valamint a rendszeres orvosi vizsgálat is elengedhetetlen, olvasható a Világgazdaságban.
Valós veszély a munkahelyi zajártalom
Tavaly 169 munkavállaló hallása károsodott. Szakértők állítják: nem találmányokra, hanem egyszerű, megvalósítható ötletekre van szükség a munkahelyi zaj csökkentésére, írja a Világgazdaság.