A Munka törvénykönyve július 1-jétől hatályos módosítása értelmében évente maximálisan 200 órányi rendkívüli munkavégzést rendelhetnek el majd a munkaadók, a kollektív szerződésben viszont ez a mérték felemelhető 300 órára - tájékoztatta a Gazdasági Minisztérium munkajogi kodifikációs titkársága az MTI-t.
A jelenleg elrendelhető rendkívüli munkavégzés - túlmunka - felső határa évente 144, kollektív szerződés esetén 200, több munkáltatóra vonatkozó kollektív szerződésnél 300 óra lehet. Ebbe az időtartamba jelenleg is beszámítják a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidő-kereten felüli munkavégzést, a pihenőnapon, a munkaszüneti napon elrendelt rendkívüli munkavégzést.
A július 1-jétől hatályos módosítás szerint a készenlét alatt elrendelt munkavégzést is ide kell számítani. Amennyiben a készenlét alatt a munkavégzés időtartama nem mérhető, a készenlét teljes tartalmát kell figyelembe venni. A jelenlegi szabályok is lehetőséget adnak arra, hogy a munkáltató a rendes munkaidő ledolgozását követően arra kötelezze a munkavállalót, hogy munkavégzésre készenlétben álljon, s ha a munkavégzés szükséges, munkát végezzen. A jelenlegi szabályok azonban nem írják le részletesen a készenlét elrendelésének feltételeit. A módosítás alapján a készenlét elrendelésére alkalmazni kell a rendkívüli munkavégzés szabályait.
A törvény előírja azt is, hogy a készenlét időpontját a készenlét megkezdése előtt legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre kell közölni a munkavállalóval. Ettől a szabálytól csak különösen indokolt esetben lehet eltérni. Az elrendelés szabályait a kollektív szerződés is megállapíthatja.
A módosítás azt is előírja, hogy amennyiben a munkáltató nem határozza meg a készenlét helyszínét, akkor erről a munkavállaló rendelkezhet. A jelenlegi szabályok megengedik, hogy a készenlét teljesítését követően a munkavállaló pihenőidő nélkül folytassa a munkát. A módosítás értelmében erre csak akkor van lehetőség, ha a munkavállaló a készenlétet otthonában töltötte, s a kollektív szerződés, vagy a felek megállapodása lehetővé teszi e szabály alkalmazását.
Változik a Munka törvénykönyve
A Munka törvénykönyve július 1-jétől hatályos módosítása értelmében évente maximálisan 200 órányi rendkívüli munkavégzést rendelhetnek el majd a munkaadók, a kollektív szerződésben viszont ez a mérték felemelhető 300 órára.