2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Munka törvénykönyve július 1-jétől hatályos módosítása értelmében évente maximálisan 200 órányi rendkívüli munkavégzést rendelhetnek el majd a munkaadók, a kollektív szerződésben viszont ez a mérték felemelhető 300 órára.

A Munka törvénykönyve július 1-jétől hatályos módosítása értelmében évente maximálisan 200 órányi rendkívüli munkavégzést rendelhetnek el majd a munkaadók, a kollektív szerződésben viszont ez a mérték felemelhető 300 órára - tájékoztatta a Gazdasági Minisztérium munkajogi kodifikációs titkársága az MTI-t.

A jelenleg elrendelhető rendkívüli munkavégzés - túlmunka - felső határa évente 144, kollektív szerződés esetén 200, több munkáltatóra vonatkozó kollektív szerződésnél 300 óra lehet. Ebbe az időtartamba jelenleg is beszámítják a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidő-kereten felüli munkavégzést, a pihenőnapon, a munkaszüneti napon elrendelt rendkívüli munkavégzést.

A július 1-jétől hatályos módosítás szerint a készenlét alatt elrendelt munkavégzést is ide kell számítani. Amennyiben a készenlét alatt a munkavégzés időtartama nem mérhető, a készenlét teljes tartalmát kell figyelembe venni. A jelenlegi szabályok is lehetőséget adnak arra, hogy a munkáltató a rendes munkaidő ledolgozását követően arra kötelezze a munkavállalót, hogy munkavégzésre készenlétben álljon, s ha a munkavégzés szükséges, munkát végezzen. A jelenlegi szabályok azonban nem írják le részletesen a készenlét elrendelésének feltételeit. A módosítás alapján a készenlét elrendelésére alkalmazni kell a rendkívüli munkavégzés szabályait.

A törvény előírja azt is, hogy a készenlét időpontját a készenlét megkezdése előtt legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre kell közölni a munkavállalóval. Ettől a szabálytól csak különösen indokolt esetben lehet eltérni. Az elrendelés szabályait a kollektív szerződés is megállapíthatja.

A módosítás azt is előírja, hogy amennyiben a munkáltató nem határozza meg a készenlét helyszínét, akkor erről a munkavállaló rendelkezhet. A jelenlegi szabályok megengedik, hogy a készenlét teljesítését követően a munkavállaló pihenőidő nélkül folytassa a munkát. A módosítás értelmében erre csak akkor van lehetőség, ha a munkavállaló a készenlétet otthonában töltötte, s a kollektív szerződés, vagy a felek megállapodása lehetővé teszi e szabály alkalmazását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!