3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár még csak az idei év elején járunk, már eddig is számos vezetőváltás történt a magyar vállalatoknál. Az mfor.hu annak járt utána, hogy ezek a hírek a válságból való kilábalással, és a felsővezetői réteg bővülésével vannak-e összefüggésben, vagy csupán szokás "fluktuációról" van szó.

A vezetői pozícióváltások és átrendeződések normális események a piacon, az idei év elején bekövetkezett bejelentések kapcsán azonban felmerül a kérdés, hogy a lassan újrainduló növekedés mekkora szerepet játszhat a mostani váltásokban.

Az idei cserék azért is különösen fontosak Balla Gyula, az AON Hewitt munkatársa szerint, mert a rendszerváltás óta felnőtt fiatal felsővezetői generáció most először szembesült egy válság hatásaival. Sok esetben a fiatal vezetők által felépített vállalati rendszerek felülvizsgálatra szorulnak, kérdés kik lesznek azok, akik hajlandóak saját művüket a feledés homályába veszni.

Balla szerint a menedzsment számára komoly problémákat okozhat az is, hogy a multinacionális cégeknél központosítás zajlik, ami a hazai vezetők jogköreit is csökkenti. Ugyanakkor a döntések sebessége és kockázatai növekedtek, egy vezető szerint a helyzet ahhoz hasonlít, amikor egy robogó vonatot kell menetközben javítani.

Csintalan Zsolt, a Randstad munkatársa szerint az idei cserék még nem a fellendülésnek köszönhetőek, bár szektoronként eltérő a helyzet. A válság negatív hatásaival először szembesülő vállalatok azok, ahol a fellendülés is először érezteti hatását. Szerinte mostanában elsősorban a gyorsan forgó fogyasztási cikkek piacán és az IT-szektorban különösen nagy a vándorlás, ezek azok a cégek, amelyek a legelőrébb tartanak a felépülés folyamatában.

Az építőipar és a pénzügyi szolgáltatók piacán jóval kisebb mozgásról számolt be Simon Anna, a Next Consultingtól, aki szerint a válság hatására minden szerkezeti elem, így a menedzsment is keskenyebbé vált, és átrendeződtek a vezetőkkel szembeni elvárások is. Ebben a szektorban a kockázatérzékenység volt az, ami leginkább előtérbe került, az utóbbi egy-két évben a konzervatívabb üzleti szemléletű vezetők váltak keresettebbekké. A krízis során hagyományosan kiemelt fontosságú kompetenciák, mint a people management vagy a válságmenedzsment is nagyobb szerepet kaptak.

A vezetők iránti kereslet növekedését nem érzi jelentősnek Lipcsei András a Pendl & Piswangertől, szerinte a vállalatok alkalmazkodása a változó piaci helyzethez egy nagy lomha hajóhoz hasonlítható, ami nehezen fordul. Rámutatott, hogy a nagy autóipari beruházásoknak köszönhetően nem jelenik meg a külföldi tőkebeáramlás lassulása a statisztikákban, ám ez a kép csalóka. Az új vezetői kinevezések többsége így a tradicionális vállalatoknál zajlik, és a kormányváltás sem okozott komoly mozgásokat a versenyszférában. Ő is beszámolt a menedzsment karcsúsodásáról, melyet elsősorban a költséghatékonyság fokozott figyelembe vétele okozott. A vezetői képességek iránti elvárások nem változtak jelentős mértékben, leginkább a fenntarthatósági, környezeti hatások figyelembe vételében volt elmozdulás. A fellendülésből eleinte főleg a termelővállalatok részesülhetnek, különösen műszaki vonalon, tette hozzá Lipcsei.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!