Szűk egy évvel ezelőtt, 2016. február 12-én kötött szerződést a Budapest 2024 Zrt. egy háromtagú konzoricummal az olimpiai pályázat elkészítéséhez szükséges külső szakmai tanácsadói feladatok ellátására. A nyertesek az olimpiai hatástanulmányt készítő PwC Magyarország, az M-Integrated Solution, londoni kommunikációs ügynökség, valamint 2004-ben volt NOB munkatársak által alapított Event Knowledge Service SA. Utóbbi helyett azonban a jogutódlás miatt a svájci Lagardere Sports Geneve SA került.
A megkötött szerződés bő másfél évre szól, a 2016. február 12. és 2017. október 31. közötti időszakra, melyért eredetileg 5,1 milliárd forintot fizetett volna a kiíró, Budapest 2024 Zrt.
A konzorcium megbízási díját azonban tavaly ősszel 607 millió forinttal egyszer már megemelték. Az indok az volt, hogy a nemzetközi sportszövetségek előre nem látható elvárásai miatt a magyar olimpiai pályázat keretében kijelölt olimpiai helyszínek egy részének terveit meg kellett változtatni.
Hasonló, előre nem látható dolgok miatt kell még többet fizetni a tanácsadói konzorciumnak az uniós közbeszerzési értesítőben most megjelent hirdetmény szerint. Ezúttal 1,49 milliárddal többet fizet a Budapest 2024.
- Egyrészt a római olimpiai pályázat előre nem látható visszavonása miatt a nemzetközi kommunikációs stratégiát ennek megfelelően kellett módosítani, átalakítani,
- másrészt a NOB előre nem látható követelményei miatt új kommunikációs, stratégiai és technikai szempontokat kellett a jelenlegi stratégiába építeni, valamint az olimpiai helyszínek egy részére vonatkozó tervek formátumát is módosítani kellett.
A szerződéses összeg előre nem látható módosításai miatt az eredeti 5,1 milliárd forintról 7,25-re ugrott. Vagyis napi 11,5 millió forintért ad a konzorcium tanácsokat a sikeres pályázat érdekében.
Látványtervek a budapesti olimpiáról
Ezért a pénzért a közbeszerzési kiírás szerint többek között a konzorcium feladata
- kockázatmonitoring és -kezelési javaslatok kialakítása,
- a pályázattal kapcsolatos tudásmenedzsment-feladatok ellátása,
- megbeszélésekről összefoglalók készítése,
- általános pályázati stratégia kialakítása és folyamatos támogatása,
- más pályázó városokról rendszeres elemzések készítése,
- a pályázati folyamat legfontosabb nemzetközi eseményeinek támogatása,
- hazai delegáció tagjainak támogatása a nemzetközi szereplőkkel való kapcsolatfelvételben,
- a lehetséges EU támogatások vizsgálata az infrastrukturális fejlesztések vonatkozásában,
- a kommunikációs és nemzetközi kapcsolatok stratégia elkészítésének támogatása,
- a pályázati anyagokhoz szükséges vizuális elemek azonosítása/kiválasztása.
Ezzel együtt a Budapest 2024 Zrt. összesen már bőven 8 milliárdnál is több közpénzt költött el az olimpiai pályázattal összefüggésben. Korábban a Népszabadság közölte a főbb szerződéseket:
- az immár 7,2 milliárdra rugó (eredetileg 5,1 milliárdos) tanácsadói szerződés mellett,
- 17,2 millióért bérelnek irodát az Eiffel Palace-ben,
- 140 millióért bérelnek egy II. kerületi irodát és a hozzá tartozó parkolót,
- 900 milliót fizettek az FTC Zrt. vezér, Orosz Pál cégének,
- 100 milliót pedig cégjogi tanácsadást és képviseletért fizettek a Siegler Ügyvédi Iroda/Weil, Gotshal & Manges LLP-nek, ami a TV2 volt tulajának, Yvonne Dederick férjének cége.
mfor.hu