5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövő héten újabb egyeztetést tartanak a forint erősödése miatti károk kompenzálásának módjairól. A forint-sávszélesítés ugyanis a magyar exportáló cégek 10-15 százalékát, 3-4 milliárd dollárnyi kivitelt érint rendkívül hátrányosan.

Az élelmiszer- és a gépipar aktívan fellép a támogatás ügyében, a műanyagipar még csak készülődik, az acéliparnak viszont már nincsenek lehetőségei.

Jövő szerdán újabb egyeztetést tartanak a forint erősödése miatt a magyar exportőröket érő károk kompenzálásának módjairól. A gazdasági, a külügyi, a pénzügyi és az agrártárca, továbbá a folyamatban szerepet kapó Eximbank és Mehib képviselői konkrét kompenzációs módokat is részletesen megvitatnak.

Matolcsy György gazdasági miniszter tájékoztatása szerint a forint-sávszélesítés a magyar exportáló cégek 10-15 százalékát, 3-4 milliárd dollárnyi kivitelt érint rendkívül hátrányosan. A nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésének összhagban kell lennie a WTO és az Európai Unió előírásaival -- hangsúlyozta.

Várhatóan augusztusban kerül a kormány elé az az FVM-es előterjesztés, amely a forint erősödése miatti agrárkompenzációs lehetőségeket tartalmazza -- mondta Kovács Zoltán, az FVM közigazgatási államtitkára. A tárca első lépésként felméri az exportorientált ágazatok veszteségeit. Az államtitkár nem tartotta kizártnak, hogy a forint árfolyamváltozása szükségessé teszi az exporttámogatást a búzaszektorban. Szakértők már most biztosra veszik, hogy kiviteli dotáció nélkül nem alakulhatnak ki elfogadható felvásárlási árak a hazai piacon.

A sávszélesítésben érintett magyar műanyagipari exportőrök nyereségének a felét viheti el a forint erősödése. A magyar ruhagyártók örömmel vennék ugyan az exporttámogatást, de egyesülésük még nem egyeztetett a kérdésben, ahogyan a vegyipari szakma sem. A tartósítóipari ágazatok képviselői közül több együtt fordult az agrártárcához az exportot segítő kedvezményes hitelért. A húsipari cégeket tömörítő terméktanács július 11-én foglalkozik az üggyel. Az acélipari termékek exportjának támogatása viszont már sok éve megszűnt.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csaknem minden tagvállalatát kedvezőtlenül érinti a sávszélesítés -- mondta Ungvárszki Ágnes, a szövetség közgazdasági igazgatója. Az már most látszik, hogy azon cégek, amelyeknél magas a kivitel aránya, könnyen csődbe kerülhetnek. Az igazgató szerint a sávszélesítés előtt meg kellett volna kérdezni a munkáltató érdekképviseleteket a várható hatásokról. A bekövetkezett problémákat előre lehetett látni, és számítások nélkül hiba volt meghozni ezt az intézkedést az üzleti év közepén -- tette hozzá. Ráadásul a cégeknek nem volt idejük felkészülni, az egész évre szóló szállítási szerződéseket ugyanis még az év elején megkötik. Elsősorban a magyar tulajdonú vállalatok vannak bajban. Bár az exportőröket megsegítő, most készülő javaslatcsomag megmenti az érintett cégeket a felszámolástól, végső megoldást azonban ez nem jelent -- hangsúlyozta Ungvárszki Ágnes. Hozzátette: sürgősen lépni kell, és igen fontos, hogy a vállalkozások képviselőit bevonják a munkába. Az MGYOSZ szerint normatív módon kellene segíteni.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségéhez (VOSZ) tartozó tagvállalatoknak több mint a felét érinti kedvezőtlenül a sávszélesítés -- mondta a Világgazdaságnak Bartha Ferenc, a szövetség makroügyekért felelős társelnöke. A VOSZ-nál elfogadhatatlannak tartják a további szélesítést. Bartha szerint csak a megfelelő árfolyam-politikával lehet segíteni a bajba jutott cégeken.

Magyarország exportja tavaly meghaladta a 28 milliárd dollárt, amelynek többségét multinacionális cégek adják, s őket nem igazán izgatja a forinterősödés miatti probléma -- véli Aranyi István, a Magyar Külkereskedelmi Szövetség főtitkára. Ám nagyon súlyosan érinti a jelenlegi helyzet a hagyományos magyar exportcégeket, különösen a kis- és középvállalatokat.

Megítélése szerint a kérdés az, hogy kormány milyen mértékű, formájú és meddig tartó kompenzációt ad. A szövetségnek az a véleménye, hogy a kormány beavatkozása mindenképpen szükséges. Remélem, hogy megfelelő megoldást dolgoznak ki, és nem lehetetlenítenek el több ezer kis- és középvállalkozót -- fogalmazott Aranyi.

Nagyon fontos érdek, hogy a vállalatok exportkedve ne menjen el -- hangoztatta Szili Márta, a Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatója. Gyors segítségként egyfajta intervenciós alap létrehozásáról lehetne szó -- mondta. Meg kell vizsgálni, hogy az valóban a veszteséget fedezze. Kívánatosnak nevezte ráébreszteni a vállalatokat arra, hogy a forinterősödés most már az exportkockázatok között szerepel. Foglalkozni kell azzal, hogy milyen eszközök vannak a kockázatok kivédésére (határidős ügyletek, exportbiztosítás) -- az elmúlt időszakban kiszámítható volt, hogy milyen irányban változik az árfolyam.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!