3p

Oroszországban csalás vádjával indítottak eljárást a Mercedes-Benz ellen az orosz állami szervezeteknek történt szállításokkal kapcsolatos állítólagos vesztegetések miatt - jelentette be pénteken Vlagyimir Markin, a legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság szóvivője.

Arról nem érkezett hír, hogy az ügyben bárkit felelősségre vontak volna vesztegetés elfogadásáért. Márciusban az amerikai igazságügyi minisztérium vádolta meg a német autóipari konszernt korrupcióval, azzal, hogy 1998 és 2008 között legalább 22 országban, köztük Oroszországban megsértette a jogszabályokat. Az orosz vásárlók között volt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, a legmagasabb beosztású hivatalnokokat kiszolgáló garázs, a kormányőrség, a moszkvai városi kormány és számos más szervezet.

A Daimler AG németországi és oroszországi cégei elismerték, hogy vesztegetéseket fizettek a beszerzőknek - az orosz képviselet beismerése a 2000 és 2005 közötti időszakra vonatkozott - s ez többnyire úgy történt, hogy a ténylegesnél magasabb árat tartalmazó számlákat állítottak ki, és a különbözetet "visszacsurgatták". A konszern 185 millió dolláros bírságot fizetett ki egy amerikai bírósági ítélet alapján. Áprilisban Jurij Csajka legfőbb ügyész bejelentette, hogy az igazságügyi szervek foglalkoznak az üggyel, s az ügyészség a Szövetségi Biztonsági Szolgálattal egyeztetve kikérte a vonatkozó dokumentumokat az Egyesült Államoktól. Később egy Kremlbeli forrás is jelezte a sajtónak, hogy Dmitrij Medvegyev elnök személyes utasítására ellenőrzik a szállításokat. Megfigyelők akkor bírálták a több mint egy hónapos késedelmet azzal, hogy ez ártott a korrupció elleni oroszországi harcnak.

A Mercedes oroszországi társasága az eljárással kapcsolatban hangsúlyozta, hogy azok a felelősök, akik abban az időszakban voltak hivatalban, amelyre nézve beismerték a vesztegetéseket, vagyis 2000 és 2005 között, már 2005 előtt távoztak a cégtől. A külföldi befektetők és üzletemberek az oroszországi gazdasági tevékenység legfőbb akadályának tekintik a mindent átható korrupciót.

Egy pénteken nyilvánosságra került szakértői vélemény szerint a hétköznapi - a bíróságokon, a rendőröknek, az oktatás-  és az egészségügyben fizetett - vesztegetések átlagos összege  mintegy 35 ezer forintnak megfelelő összeg, de az üzleti életben sok százezer dolláros kenőpénzeket fizetnek.  

A Tansparency International korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet idei jelentése szerint Oroszország a 154. helyen, Pápua-Új-Guinea és Tádzsikisztán között áll a korrupció terén. Az országban vesztegetésre fordított összeg a szervezet becslése szerint tavaly 300 milliárd dollár volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!