Az információs rendszerek bevezetésének folyamata
Az első munkafázis célja a kiválasztandó rendszerrel szemben támasztott követelmények, elvárások megfogalmazása. Nagyon fontos, hogy a rendszer felhasználói pontosan határozzák meg igényeiket, hogy minden, a döntések meghozatalához szükséges releváns információ bekerüljön a rendszerbe.
A tervezés fázisában a működési folyamatok kialakítása során, az alkalmazott eszközök lehetőségeit figyelembe véve, folyamatlépésenként meg kell határoznunk a részt vevő szervezeteket, az elvégzendő feladatokat, a feladatokhoz használt inputokat és létrejövő outputokat, illetve a feladatokhoz tartozó meghatározó időpontokat, átfutási időket. Itt történik meg az alkalmazandó eszköz kiválasztása is.
A bevezetés, implementáció nem más, mint a részletes tervezés során kialakított rendszer üzembe állítása: mintarendszer (hardver- és szoftverelemek) telepítése; tesztelések (hálózat, prototípus, folyamatok), módosítások; felhasználói, üzemeltetői csoportok oktatása; adatbetöltések, próbaüzem, rendszerátadás.
Végül a követő fejlesztés, üzemeltetés fázisában a felmerülő hibák elhárítása, valamint az adminisztrációs feladatok ellátása a cél, mint például az új felhasználók felvétele a rendszerbe és jogosultságának beállítása napi karbantartási feladatok, help-desk stb.
Ha sikeresen túljutottunk a négy fázison, akkor a vir bevezetését követően javul a vállalati vezetés informáltsági foka, a döntéshozatal folyamata gyorsabbá, biztosabbá, a jelentések szerkezete egységesebbé, hitelessé válik, növekszik a gazdasági, kereskedelmi tisztánlátás, és lehetőségek nyílnak az egyedi és eseti elemzésekre.
Források:
Chikán Attila: Vállalatgazdaságtan
Világgazdaság - Menedzserkalauz (2001.04.13)
Az Exerem Computers honlapja
Vezetői Információs Rendszer
A vállalati vezetők számára tehát a gyors és pontos döntési információk gyakran a túlélés zálogai a könyörtelen piaci versenyben. A rendelkezésre álló adattömegből azonban ki kell szűrni a releváns, hozzáadott értéket hordozó információkat.