A brókerbotrányok után hat évvel sem lehet tudni, mikor zárulhat le a pórul járt ügyfelek kártalanítása
Már jó ideje nincs friss tájékoztatás a hat éve, 2015 tavaszán bebukott három brókercég – Buda-Cash, Hungária, Quaestor – ügyében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzintézetek vég- és felszámolására működtetett cége, a PSFN Kft. honlapján: a Buda-Cash és a Quaestor esetében 2018-as, a Hungária esetében 2019-es a legrégebbi bejegyzés. Utánajártunk, mi lehet ennek az oka, hol tart a három cég felszámolása, azok várhatóan mikor zárulnak le, mi szükséges még a befejezéshez, milyen mértékű kártalanítást kaphatnak a brókercégek pórul járt ügyfelei, s hol tartanak azok a perek, amelyeket a felszámoló indított a botrányokért felelőssé tehető személyekkel szemben.
Március 27-étől április 12-éig lehet ajánlatokat tenni a felszámolás alatt álló Buda-Cash Brókerház Zrt. egy kft-ben meglévő üzletrészére az effajta árverésekre fenntartott Elektronikus Értékesítési Rendszeren. A BC INGATLAN Ingatlanberuházó és Forgalmazó Kft. üzletrészéről van szó, mely társaságot a Buda-Cash Brókerház 2007 augusztusában alapította, s amely tavaly február óta ugyancsak felszámolás alatt áll. Két tulajdonosa közül a Buda-Cash 98,23 százalékos üzletrészt birtokol, míg a PK Ingatlan, Szolgáltató és Ingatlanhasznosító Kft. 1,77 százalékost.

A BC Ingatlan Kft. törzstőkéje 560 millió forint, ami azt jelenti, hogy a Buda-Cash üzletrészének az értéke 550,1 millió. Legalábbis papíron, hiszen az a felszámolást végző Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit (PSFN) Kft. becslése szerint ma alig 61 millió 122 ezer forintot kóstál. E nagyfokú leértékelődés minden bizonnyal összefüggésben áll azzal, hogy a Buda-Cash egyike volt annak a három hazai brókercégnek (a másik kettő a Hungária Értékpapír Zrt. és a Quaestor Értékpapír Zrt.), amelyek hat éve, 2015 február végén, március elején botrányba keveredtek, mely nyilvánosságra kerülését követően alig néhány nappal meg is indult a felszámolási eljárásuk.
Amelyek során a PSFN a megmaradt és azonosítható vagyonelemek – mint amilyen a BC Ingatlan most meghirdetett üzletrésze – elárverezésével próbál visszaszerezni minél több pénzt, hogy abból enyhítse a brókercégek pórul járt ügyfeleinek veszteségeit, vagyis legalább részben kártalanítsa őket.
Ezen – immár tehát több mint hat éve tartó – folyamat alakulásáról egy ideig a PSFN a honlapján rendre tájékoztatott, ám ezek a közlemények az utóbbi években elmaradoztak: a Buda-Cash és a Quaestor esetében 2018-as, a Hungária esetében 2019-es a legfrissebb bejegyzés. Pedig
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
Prémium tartalmainkhoz a következő lépések után férhet hozzá:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Fizessen bankkártyájával
+1 Amennyiben megújuló havi csomagjaink közül választ, az első hónap csak 390 forint mindkét csomag esetében!
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat