2p

A Unilever engedélyezi, hogy 3000 oroszországi dolgozóját besorozzák az ukrajnai háborúba, míg a Nestlé több mint 7000 alkalmazottját az országban szintén fenyegeti a harci behívás veszélye.

Az orosz törvények előírják, hogy minden, az országban működő vállalkozásnak engedélyeznie kell a munkavállalók besorozását, ha behívják őket. A Nestlé nem volt hajlandó megmondani, hogy beavatkozik-e, mivel az élelmiszeripari óriásvállalatra nyomás nehezedik, hogy kivonuljon az országból - jelentette a Grocery Gazette. A Unilever üzleti műveletekért és ellátási láncért felelős vezetője, Reginaldo Ecclissato azt mondta, hogy "mindig betartja azoknak az országoknak a törvényeit, ahol működünk".

Magától értetődő, hogy ha a dolgozóit besorozzák, akkor a munkaszerződésüket felfüggesztenék, és nem fizetnék ki a bérüket.

A vállalatot bírálatok érték, amiért nem vonta vissza oroszországi tevékenységét, és bár a Marmite és a Magnum tulajdonosa tavaly azt mondta, hogy felülvizsgálja álláspontját, továbbra is árul élelmiszereket az országban, többek között fagylaltot.

Ki fogja gyártani? Fotó: Depositphotos
Ki fogja gyártani? Fotó: Depositphotos

A B4Ukraine nevű kampánycsoportnak írt levelében Ecclissato szerint az orosz állam "további előnyökre tehet szert", ha a Unilever eladja az oroszországi üzletágat, vagy ha bezárja, a fogyasztási cikkeket gyártó vállalatot "kisajátíthatja, majd az orosz állam működtetheti".

Hozzátette azonban, hogy a harmadik lehetőség - amely szerint az üzlet a tavaly márciusban bevezetett "szigorú korlátozások" mellett működne tovább - "továbbra is a legjobb megoldás mind annak elkerülése érdekében, hogy az üzlet az orosz állam kezébe kerüljön, mind pedig azért, hogy segítsen megvédeni az embereket".

Bár a Nestlé nem volt hajlandó megmondani, hogy lépéseket tesz-e annak érdekében, hogy alkalmazottait ne hívják be Ukrajnában harcolni, a lapnak azt mondta, hogy "lépéseket tesz dolgozói jólétének megőrzése" és "alapvető jogaik védelme érdekében".

A hónap elején Oroszország egy elnöki rendelet értelmében, amely a "barátságtalan" országokból származó vállalkozásokra irányult, lefoglalta a Danone Russia és a Carlsberg tulajdonában lévő sörgyár, a Baltika részvényeit. A Vlagyimir Putyin által aláírt rendelet értelmében az orosz állam "ideiglenesen" kezeli a részvényeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!