5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A pesti belváros jelentős részének üzleteit padlóra küldte a járvány. A Váci utca és közvetlen környéke kihalt, a boltokban ritka a fizető vendég. Másutt állítólag jobb a helyzet - derül ki gyors körképünkből.

Hiába nyitottak meg a teraszok, a pesti belváros nem vendéglátóipari egységeiben nincs tömeg - és ez egy diplomatikus megfogalmazás. Gyakorlatilag alig térnek be vásárlók. Sok helyütt nincs hova, jókora rács vagy lakat fogadja őket. Elegendő könnyű sétát tenni a Váci utcában vagy a Petőfi Sándor utcában és meggyőződhetünk erről.

 

A teraszok bezzeg hangosak (fotó: Izsó Márton)
A teraszok bezzeg hangosak (fotó: Izsó Márton)

Főleg a nem alapvető árucikkekkel kereskedő kisebb cégtulajdonosok vagy üzlethelyiség-bérlők húzták le a rolót, magyarul mentek tönkre. A nagy nemzetközi láncok üzleteiben is nagyságrendekkel kisebb a forgalom, de ők látványosabban tudják elrejteni ezt a pusztaságot. Például azzal, hogy lezárnak kisebb-nagyobb területet az áruházon belül, így a mégis betévedő "vásárlók" sűrűbbnek tűnnek. Akárcsak a plázákban működő egységeik, ezek is készletezési és raktározási  vagy szállítási gondokkal küszködnek, a legsérülékenyebb, magyar magánkézben lévő kis üzletek a belvárosban is szenvednek, rájuk nem vonatkozik a hitelmoratórium, mert többnyire egyéni vállalkozók. 

Szóval nehéz lenne azt állítani, hogy a mindig is kirakatnak számító belváros főutcája sérülések nélkül túlélte a válságot.

Jött viszont egy összefoglaló a BKIK által összehozott Bevásárlóutca Menedzsment (BUM) nevű csoportosulástól, amely 11 budapesti bevásárlóutca, bevásárló mini környék ügyeit fogja össze. Ide tartozik az Art&Antique Street (Falk Miksa utca), a Bartók Béla Boulevard (Bartók Béla út), a Fashion Street (Deák Ferenc utca), a Haris bazár (Haris köz), a Király utca, a KultUnio (VI. és VII. kerület multikulturális negyede), a Liszt Ferenc tér, a Mikszáth tér és környéke, a Piacok, a Pozsonyi Piknik (Pozsonyi út) és a Ráday Soho (Ráday utca).

Az egyik ilyen környék érdekes módon csak pár lépésre van a nagyon nehéz hónapjait élő Váci utcától. Ott, mint ahogy a BUM által képviselt többiben a vállalkozások mintegy 90 százaléka élte túl a koronavírus-járványt, és egyre több helyen csökken a kiadó-eladó üzletek száma. A BUM május elején végzett kutatást az érintett utcákban működő cégek között, ennek alapján állítja ezt az arányt. A felmérés szerint a hozzá tartozó utcák 182 üzletéből már csak 29 tart zárva, ők még kivárnak, felkészülnek és felújítanak.

A válaszadók azonban alátámasztották a lapunk által a Váci utcában és néhány kapcsolódó utcában látottakat. Eszerint a nyitás ellenére a legsúlyosabb gond a vendéghiány, amit a munkaerőhiány, majd a bérleti díj felhalmozódása követ. Szerintük a legnagyobb segítséget az jelentené, ha meghosszabbítanák a június 30-án lejáró bérleti díj kedvezményt, moratóriumot, továbbá ha a bértámogatásokat is fent lehetne tartani legalább őszig, mert a vendégek alacsony száma miatt hosszú távon nem tudják kitermelni a működési költségeket - közölte a BUM. A felmérés szerint a válaszadók megfelelő segítséget látnak a marketinglehetőségek kiszélesítésében, a közös utcai rendezvényekben, a külföldi turisták visszatérésében is.

Király Gabriella, a BUM bevásárlóutca-menedzsere elismerte: problémát jelent a munkaerőszerzésben, hogy a vidék, főleg a balatoni vendéglátás magas béreket ígérve elszívja a képzett munkaerőt.

De nem csupán a munkaerő, hanem az ingatlanok hatékony hasznosítása is cél, márpedig itt is súlyos gondok vannak a belvárosban. Nagy kérdés, hogy a bulinegyed korábbi képe és szórakoztató központ funkciója megmarad-e vagy hosszú távon átalakul, illetve, hogy hány szórakozóhely zárt be véglegesen és hány fog újra kinyitni. Mennyire zuhan ezeknek az ára vagy a bérleti díja, jönnek-e hiénák, akik lecsapnának ezekre az üzlethelyiségekre.

A kiskereskedelmi forgalom és a turizmus hatással lesz a lakáspiacra és a bérleti piacra is. A rövid távú lakáskiadás kerületi szintű szabályozása elindult, de a koronavírus járvány kitörésével meg is akadt, egyedül a VI. kerületben készült el a keretrendszer és ez sem hozott jelentős szigorítást. Szintén érdekes kérdés, hogy a kiadó lakások száma nagyobb mértékben fog-e csökkenni, mint amennyire az ilyen lakások iránti, turizmus által generált kereslet csökkent és ez az arány hogyan változik a jövőben.

Tavaly még lehetett kivárásra játszania a korábban Airbnb-célra kiadott lakások tulajdonosainak, addig a járvány második nyara már valószínűleg döntéshelyzet elé állítja a bérbeadókat. Ha továbbra sem történik változás a keresletben, akkor az már látványosabb korrekciót kell, hogy mutasson mind az eladó, mind a hosszú távra kiadó lakások számában, emellett az árakban, valamint a bérleti díjakban is - véli az OTP Ingatlanpont.

Az OTP Ingatlanpont szerint a turizmus mellett elképzelhető, hogy a lakásépítői preferenciák is megváltoznak és kihasználva az aktuálisan elérhető támogatások keresletnövelő hatását, a kisméretű lakások helyett inkább a nagyobb alapterületű, családok számára ideális lakások építését fogják előnyben részesíteni a város központi lokációiban is.

    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!